logo

Pilne Jedziesz do uzdrowiska? Zadzwoń w dwa miejsca! A potem zrób test - nie wcześniej, niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu! Opieka zdrowotna w okresie epidemii. Teleporady lekarza rodzinnego i lekarza specjalisty, gdzie leczyć bolący ząb Stan epidemii - dodatkowe ograniczenia w kontaktach z OW w Szczecinie i Koszalinie Telefoniczna Informacja Pacjenta 800-190-590 - tu uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Życie po przeszczepie

W 50 rocznicę pierwszego udanego przeszczepienia nerki w Polsce Prezydent Andrzej Duda podpisał Oświadczenie woli

25.01.2016

Prezydent Polski Andrzej Duda poparł ideę przeszczepów podpisując oświadczenie woli, w którym wyraził zgodę na pośmiertne pobranie organów i tkanek w celu przekazania ich do transplantacji. Podpisanie woli odbyło się podczas XII Sympozjum Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Zorganizowano je z okazji  50. rocznicy pierwszego udanego przeszczepienia nerki w Polsce. Operację wykonał wtedy prof. Jan Nielubowicz z Akademii Medycznej w Warszawie, przeszczepiając 18-letniej uczennicy szkoły pielęgniarskiej nerkę od zmarłego dawcy. 

Zachodniopomorski Oddział NFZ od 2012 roku wysyła zainteresowanym osobom  Oświadczenia woli. Do tej pory zamówiło je 640 osób. Osoba wyrażająca wolę składa oświadczenie, że o swojej decyzji powiadomiła rodzinę i najbliższych, którzy w krytycznym momencie winni ją uszanować. 

Zobacz więcej:

 

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności