logo

Pilne Czerwona strefa. Ograniczenie dostępności Sal Obsługi Klientów ZOW NFZ w Szczecinie, Koszalinie i Pyrzycach Od 10 października cały kraj w żółtej strefie z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej Szczecin - żółtą strefą od soboty 3 października. Zobacz, o czym trzeba wiedzieć..... Dbaj o bezpieczeństwo własne i otoczenia: #maskujSię, trzymaj dystans, myj ręce Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Dla pacjenta

Każdego dnia rak gruczołu krokowego zabija w Polsce 10 mężczyzn

31.08.2015

Eksperci: wzrasta zachorowalność i umieralność Polaków na raka prostaty. Amazonki, które zmagały się z chorobą nowotworowa chcą namawiać mężczyzn, by robili badania profilaktyczne w kierunku raka gruczołu krokowego. Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki przypomina, że kiedyś to mężczyźni zachęcali kobiety do robienia mammografii. „A dziś chcemy pokazać, że to my - doświadczone kobiety możemy wpłynąć na świadomość mężczyzn i obniżenie poziomu strachu". Więcej na ten temat - w informacji na stronie internetowej Medexpress (link poniżej).

Prostata, inaczej stercz lub gruczoł krokowy, jest umiejscowiona tuż pod pęcherzem moczowym mężczyzny. Jej przerost może świadczyć o stanie zapalnym lub rozwoju nowotworu. Przyczynę dolegliwości pozwala zdiagnozować badanie PSA we krwi. Do badania PSA potrzebna jest jedynie próbka krwi.

PSA - Antygen swoisty dla stercza całkowity jest badaniem gwarantowanym i znajduje się w koszyku świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej*. Oznacza to, że skierowanie na to badanie może wystawić lekarz POZ.
W przypadku podejrzenia wystąpienia nowotworu, na podstawie wykonanego badania, lekarz rodzinny może wystawić pacjentowi kartę DiLO - Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, która jest skierowaniem na szybką ścieżkę onkologiczną.

Zobacz więcej:

 


Biuro prasowe ZOW NFZ

 

*Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń

Wszystkie aktualności