logo

Pilne Dbaj o bezpieczeństwo własne i otoczenia: #maskujSię, trzymaj dystans, myj ręce Jedziesz do uzdrowiska? Zadzwoń w dwa miejsca! A potem zrób test - nie wcześniej, niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu! Opieka zdrowotna w okresie epidemii. Teleporady lekarza rodzinnego i lekarza specjalisty, gdzie leczyć bolący ząb Stan epidemii - dodatkowe ograniczenia w kontaktach z OW w Szczecinie i Koszalinie Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Strefa kobiet

Poradnik laktacyjny - o karmieniu piersią

31.07.2019

Z okazji Tygodnia Promocji Karmienia Piersią, położne wykładające w Samodzielnej Pracowni Umiejętności Położniczych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego, udzielają obecnym i przyszłym mamom, praktycznych porad na temat karmienia piersią. 

Poradnik laktacyjny - o karmieniu piersią

 1. Karmienie piersią jest rekomendowane przez WHO, Amerykańską Akademię Pediatrii i wiele innych organizacji jako wzorcowa metoda żywienia niemowląt i małych dzieci. Niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia, natomiast później jego jadłospis należy wzbogacić w produkty mięsne, warzywne, owocowe i zbożowe.
 2. Karmienie piersią, pomimo że nazywane jest naturalnym, może sprawić mamie wiele problemów: dziecko musi nauczyć się łapać brodawkę, a Ty – przystawiać niemowlę do piersi. Dajcie sobie czas, a jeśli coś się nie udaje, poproś położną lub doradcę laktacyjnego o pomoc. Aby dobrze zapoczątkować karmienie piersią:
 3. Po porodzie należy pozostawić maluszka w kontakcie skóra do skóry przez 120 minut – jego instynkt spowoduje, że zacznie pełznąć w kierunku brodawki i ją ssać. Zapoznaje się on w ten sposób z jej zapachem, kształtem, smakiem i wkrótce – pobierając pokarm - skojarzy to z uczuciem sytości.
 4. Powinnaś karmić noworodka według jego potrzeb, czyli nawet co 1 godzinę jeśli tylko wykazuje chęć ssania. Jeśli natomiast maluch śpi ponad 3 godziny w dzień i 4 godziny w nocy, a Twoje piersi są pełne pokarmu, należy dziecko zbudzić, aby poprzez efektywne ssanie Ci pomogło.
 5. Należy karmić dziecko NIE RZADZIEJ niż 8 razy na dobę. Do momentu ustabilizowania się laktacji na wystarczającym dla dziecka poziomie, należy piersi często opróżniać. Pamiętaj, że maluszek z każdym dniem potrzebuje coraz więcej pokarmu, a im częściej karmisz, tym więcej wytwarzasz mleka.
 6. Dbaj o właściwe nałożenie buzi dziecka na brodawkę. Jeśli noworodek przystawia się płytko, może to powodować ból brodawek. W takiej sytuacji skonsultuj się z doradcą laktacyjnym lub położną. Pamiętaj, że karmienie piersią ma być przyjemnością, a nie bólem! Jeśli boli, szybko reaguj!
 7. Pozwalaj dziecku ssać pierś tak długo, jak tego chce – początkowo może mu to zajmować nawet 40-50 minut, ale z każdym dniem będzie pobierał pokarm coraz sprawniej i skracał czas jedzenia.
 8. Początkowo podczas karmienia podawaj obie piersi – 15-20 minut jedną i 15-20 minut drugą. Po kilku dniach, kiedy ilość pokarmu będzie już dość duża, karm raz jedną, raz drugą piersią. W przypadku większego apetytu u dziecka, podaj znowu obie piersi.
 9. Nie zmieniaj co chwilę piersi podczas karmienia – pozwól dziecku maksymalnie opróżnić najpierw jedną, dopiero podaj drugą. Tuż pod brodawką znajduje się tzw. mleko I fazy – bogate w cukry. Po 2-3 minutach ssania dziecko zaczyna otrzymywać bogate w tłuszcze mleko II fazy. Często zmieniając pierś podczas jednego aktu karmienia, pozbawiasz maluszka tego właśnie mleka.
 10. Podczas karmienia spróbuj się zrelaksować. Napięte mięśnie karku, pleców i kończyn górnych utrudniają dopływ hormonów z mózgu do piersi, co może przyczynić się do wystąpienia problemów laktacyjnych.
 11. Nie podawaj dziecku smoczków butelki i smoczków uspokajaczy. To zaburza jego naturalną chęć ssania. Pamiętaj, że noworodek ssąc pierś zabezpiecza swoją potrzebę bezpieczeństwa, a nie tylko apetyt.
 12. Nie dokarmiaj dziecka bez potrzeby – zaburza to poczucie głodu u dziecka, które przesypiając nie opróżnia piersi. W ten sposób laktacja będzie się zmniejszać. 

Jeżeli coś Cię niepokoi, masz jakieś problemy z karmieniem, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym lub położną.

Objawy najadania się dziecka:

 • Jest zadowolone po karmieniu.
 • Od 3 dnia po porodzie w ciągu doby moczy przynajmniej 6 pieluch, mocz jest jasny, bezwonny.
 • Od 5 dnia po porodzie oddaje 2 – 5 lub więcej stolców w ciągu doby, stolce są luźne, papkowate, żółte.
 • Tygodniowy przyrost masy ciała dziecka powinien wynosić co najmniej 182 gramy.
 • Najpóźniej 14 dni po porodzie dziecko powinno wyrównać urodzeniową masę ciała.

Autorkami Poradnika są położne wykładające w Samodzielnej Pracowni Umiejętności Położniczych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie:

 • dr n. med. Dorota Ćwiek, Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny (IBCLC), specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego (redakcja poradnika);
 • dr n. zdr. Dorota Fryc, Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego;
 • dr n. zdr. Katarzyna Szymoniak, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego;
 • mgr Regina Powirska-Swęd, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego;
 • mgr Krystyna Czechowska, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego;
 • mgr Agata Daszkiewicz, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego.

Bardzo dziekujemy!:)

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności