logo

Pilne Dbaj o bezpieczeństwo własne i otoczenia: #maskujSię, trzymaj dystans, myj ręce Jedziesz do uzdrowiska? Zadzwoń w dwa miejsca! A potem zrób test - nie wcześniej, niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu! Opieka zdrowotna w okresie epidemii. Teleporady lekarza rodzinnego i lekarza specjalisty, gdzie leczyć bolący ząb Stan epidemii - dodatkowe ograniczenia w kontaktach z OW w Szczecinie i Koszalinie Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Strefa kobiet

Karmienie piersią chroni przed chorobami i zwiększa IQ

21.10.2016

Karmienie piersią jest dobrodziejstwem zarówno dla dzieci, jak i ich karmiących mam. Potwierdzają to kolejne badania, tym razem opublikowane w amerykańskim czasopiśmie naukowym „The Lancet”. Z artykułu wynika, że karmienie piersią ratuje przed śmiertelnymi skutkami biegunek i infekcji dróg oddechowych. Schorzenia te są jedną z głównych przyczyn zgonów dzieci do 5 roku życia. Dobrodziejstwem dla kobiet jest dodatkowa ochrona przed rakiem piersi: rok karmienia zmniejsza zachorowalność na raka piersi o 6 proc.

Z kolei w „The Lancet Global Health” brazylijscy naukowcy przekonują, że im dłużej dzieci są karmione piersią, tym wyższy jest u nich iloraz inteligencji, potwierdzony w późniejszych testach. Badania przeprowadzono na liczbie 3,5 tys. dzieci.

Zobacz więcej:


Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności