logo

Pilne Dbaj o bezpieczeństwo własne i otoczenia: #maskujSię, trzymaj dystans, myj ręce Jedziesz do uzdrowiska? Zadzwoń w dwa miejsca! A potem zrób test - nie wcześniej, niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu! Opieka zdrowotna w okresie epidemii. Teleporady lekarza rodzinnego i lekarza specjalisty, gdzie leczyć bolący ząb Stan epidemii - dodatkowe ograniczenia w kontaktach z OW w Szczecinie i Koszalinie Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Co nowego w przychodniach, szpitalach

Szpital Wojewódzki w Szczecinie. Bezpłatne badania w kierunku wykrywania tętniaka aorty

26.04.2019

Szpital Wojewódzki przy ul. Arkońskiej w Szczecinie otrzymał dodatkową pulę badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej. Przedmiotem badania jest ocena ultrasonograficzna podprzeponowego odcinka aorty i tętnic biodrowych w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia tętniaka. Badanie wykonywane jest według skróconego protokołu, w trybie badania przesiewowego. Adresowane jest do osób, które ukończony 65. rok życia i są obciążone przynajmniej dwom z dodatkowych czynników ryzyka, takich jak: nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, choroba wieńcowa, podwyższony poziom cholesterolu czy miażdżyca tętnic. Tętniak aorty występuje sześciokrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet.  Badania wykonywane są przez lekarzy Oddziału Chirurgii: dr n. med. Tomasza Lipińskiego - specjalistę chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantologii klinicznej oraz lek. Elżbietę Polańską - specjalistę chirurgii ogólnej i naczyniowej.

Informacja o zapisach na badania – otwórz link 

Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej na lata 2018-2020 to część Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2017-2020.  Jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. W całej Polsce ma zostać przebadanych ok. 30 tys. osób, w tym w naszym województwie blisko 1000.

Źródło: SP Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie

 

Wszystkie aktualności