logo

Pilne Opieka zdrowotna w okresie epidemii. Teleporady lekarza rodzinnego i lekarza specjalisty, gdzie leczyć bolący ząb Stan epidemii - dodatkowe ograniczenia w kontaktach z OW w Szczecinie i Koszalinie Telefoniczna Informacja Pacjenta 800-190-590 - tu uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem Co musisz wiedzieć o koronawirusie. Podstawowe środki ochronne przeciwko koronawirusowi wywołującemu COVID-19 Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Co nowego w przychodniach, szpitalach

Bezpłatne testy na obecność koronawirusa dla osób na kwarantannie

29.05.2020

Aktualizacja informacji z dnia 16.05.2020

Z myślą o osobach przebywających na kwarantannie, uruchomiono w województwie zachodniopomorskim  punkty pobrań wymazów do wykonywania testów na obecność koronawirusa. Punkty pobrań czynne są we wszystkie dni tygodnia, także w soboty i niedziele.
Osoba przebywająca na kwarantannie, na podstawie informacji otrzymanej z sanepidu lub SMS-em, może wykonać w 12 dobie test na obecność koronawirusa.

Testy na obecność koronawirusa są dobrowolne i bezpłatne! Ich wykonanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Na czas wykonania testu oraz na czas niezbędny, by dojechać do punktu pobrań i z powrotem, przepisy przewidują zwolnienie z obowiązkowej kwarantanny. Dojazd do punktu pobrań może nastąpić wyłącznie samochodem, którego posiadaczem jest osoba odbywająca obowiązkową kwarantannę lub osoba wspólnie z nią zamieszkująca/ gospodarująca. Inne osoby przebywające na kwarantannie w tym samym mieszkaniu, jeśli mają zrobić test w tym samym dniu, mogą się udać do punktu pobrań jednym samochodem. Do punktu pobrań nie wolno iść, jechać rowerem, motocyklem ani komunikacją miejską. W drodze do mobilnego punktu pobrań nie wolno nigdzie z samochodu wysiadać ani załatwiać żadnych spraw. 
Podczas wyjścia z domu należy przestrzegać zasad higieny i społecznego dystansu. Idąc do auta należy mieć na twarzy maseczkę zasłaniającą nos i usta. W punkcie pobierania wymazu należy się dostosować do instrukcji postępowania oraz poleceń personelu.

Na badanie należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i nr PESEL

Chcesz wiedzieć, co oznacza wynik testu? Jak się przygotować do badania?
Na https://pacjent.gov.pl  zobacz komunikat W 12 dniu kwarantanny zrób test >>>

  • Zmiana godzin pracy Mobilnego Punktu Pobrań w Szpitalu Klinicznym na Pomorzanach w Szczecinie >>>


Koszty świadczenia finansuje NFZ. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ, ryczałt za co najmniej dwugodzinne funkcjonowanie punktu pobrań wynosi 300 zł za dobę, natomiast za pobranie od danej osoby materiału do badania, NFZ płaci 21 zł.  NFZ finansuje również wykonanie testu w laboratorium.

Biuro prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności