logo

Pilne Dbaj o bezpieczeństwo własne i otoczenia: #maskujSię, trzymaj dystans, myj ręce Jedziesz do uzdrowiska? Zadzwoń w dwa miejsca! A potem zrób test - nie wcześniej, niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu! Opieka zdrowotna w okresie epidemii. Teleporady lekarza rodzinnego i lekarza specjalisty, gdzie leczyć bolący ząb Stan epidemii - dodatkowe ograniczenia w kontaktach z OW w Szczecinie i Koszalinie Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Ubezpieczenie w NFZ

Podsumowanie dnia otwartego w Zachodniopomorskim Oddziale NFZ

04.03.2017

Aktualizacja 05.04.2017

Z dnia otwartego w Zachodniopomorskim Oddziale NFZ  skorzystało kilkadziesiąt osób! Niektórzy pytali o możliwość wstecznego ubezpieczenia zdrowotnego.

Jedną z osób zainteresowanych abolicją był student, który przez dwa lata korzystał z bezpłatnego leczenia, choć nie był do ubezpieczenia zgłoszony. Teraz z ulgą przyjął informację, że dzięki abolicji nie będzie musiał za to zapłacić.

Pozytywnie też zakończyła się sprawa młodej mamy, która otrzymywała zasiłek macierzyński, miała prawo do świadczeń, ale status ten nie był widoczny w systemie NFZ – stąd  czerwony kolor w eWUŚ. W takim przypadku kobieta musi uzyskać z ZUS zaświadczenie o okresach wypłaconego zasiłku i przekazać je do ZOW NFZ. Dzięki dzisiejszej akcji w Oddziale Funduszu i  zaproszeniu pracowników ZUS, można było załatwić sprawę niemal na miejscu: ZUS utworzył tej pani konto na PUE - Platformie Usług Elektronicznych, na którym zainteresowana może złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia. Elektroniczny dokument przekaże następnie pocztą mailową do NFZ. Sprawa jej zobowiązań za bezpłatne leczenie zostanie anulowana.

Radości z dnia otwartego nie kryli ci, którzy bez tradycyjnej w tygodniu kolejki mogli dostać EKUZ.

W ciągu ostatniego tygodnia lutego do Zachodniopomorskiego oddziału Funduszu tylko w sprawie abolicji i  możliwości wstecznego ubezpieczenia zdrowotnego zgłosiło się 425 osób; pracownicy odebrali w tej sprawie około tysiąca telefonów. Mailowa skrzynka pocztowa Oddziału też jest pełna – z tej możliwości komunikowania się skorzystało kilkadziesiąt osób.

Zainteresowanie abolicją będzie rosło, bowiem ponad 9,5 tysiąca mieszkańców województwa otrzymało już pismo informujące o abolicji i możliwości wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Na wysyłkę czeka kolejne 1,5 tysiąca. Jeśli adresaci listów załatwią formalności,  nie będą musieli płacić za leczenie z którego korzystali  w okresie, gdy nie byli zgłoszeni do ubezpieczenia. 

Czerwone eWUŚe tylko do 12 kwietnia mają czas na skorzystanie z abolicji. Po tym terminie  Fundusz będzie dochodzić roszczeń w trybie postępowania administracyjnego, a na wsteczne zgłoszenie będzie 30 dni.

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności