e-WUŚ
Komunikat dla świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej oraz pacjentów
Od dnia 1 stycznia 2013 roku każdy świadczeniodawca, w tym podstawowej opieki zdrowotnej, może potwierdzić prawo pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej:
- w systemie eWUŚ - elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, a w przypadku niepotwierdzenia uprawnień w systemie
- poprzez okazanie przez pacjenta dokumentu potwierdzającego to uprawnienie, w szczególności dokumentu potwierdzającego opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne
- złożenie przez pacjenta pisemnego oświadczenia o przysługującym mu prawie, zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia 2012 roku w sprawie wzorów oświadczeń o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z dnia 18 grudnia 2012 r., poz. 1421)
Zobacz więcej o eWUŚ
Zobacz dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń
Czerwony status w systemie eWUŚ nie oznacza, że pacjent jest nieuprawniony do uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej, a jedynie, że NFZ tego prawa nie potwierdza. Może to zrobić sam pacjent poprzez okazanie dokumentu lub złożenie oświadczenia, z czego korzystają najczęściej:
- osoby pobierające zasiłek chorobowy lub wypadkowy (oraz członkowie ich rodzin) po ustaniu zatrudnienia; uprawnienie na podstawie art. 67.6 ustawy*
- osoby ubiegające się o przyznanie emerytury lub renty (oraz członkowie ich rodzin); uprawnienie na podstawie art. 67.7 ustawy*
- kobiety w okresie ciąży, porodu lub połogu, posiadające obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP, nieobjęte ubezpieczeniem zdrowotnym
- osoby, które po wygaśnięciu obowiązku ubezpieczenia zachowały prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w związku z ukończeniem szkoły:
- ponadgimnazjalnej - uprawnienie trwa przez okres 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy uczniów.
- wyższej - uprawnienie trwa przez okres 4 miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów
Uwaga! Zgodnie z art. 50 ust. 11 i 12 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w stanach nagłych lub w przypadku, gdy ze względu na stan zdrowia nie jest możliwe złożenie oświadczenia, oświadczenie może zostać złożone w terminie późniejszym.
Zobacz więcej o potwierdzaniu prawa do świadczeń w późniejszym terminie
W przypadku stwierdzenia czerwonego statusu, osoba zainteresowana winna złożyć pismo do właściwego terytorialnie oddziału ZUS lub do Oddziału Wojewódzkiego NFZ, celem przeprowadzenia weryfikacji statusu ubezpieczenia.
Czerwony status w systemie e WUŚ, w sytuacji okazania przez pacjenta dowodu/ dokumentu ubezpieczenia lub złożenia przez niego oświadczenia, nie stanowi podstawy do wystawienia recepty ze 100 % odpłatnością na leki objęte refundacją.
Czerwony status nie stanowi podstawy do skreślenia pacjenta z listy aktywnej lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej.
Wydział Spraw Świadczeniobiorców
Wszystkie aktualności