W Ogólnopolskim Dniu Transplantologii lekarze apelują do pacjentów o świadome wypełnianie oświadczeń woli. Przeszczep organów i tkanek jest często jedyną metodą ratowania ludzkiego życia. Jeden dawca może ocalić życie czterem osobom, a kolejnym czterem - to życie przedłużyć.
Pierwszy w Polsce zabieg transplantacji, którym był przeszczep nerki, odbył się 26 stycznia 1966 roku. Pionierską operację przeprowadzili prof. Jan Nielubowicz oraz prof. Tadeusz Orłowski z I Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Od tamtej pory tysiące pacjentów zawdzięcza przeszczepom i osobom, które wyraziły zgodę na pośmiertne pobranie organów i tkanek - drugie życie.
W Polsce, mimo obowiązywania prawa domniemanej zgody, o jej potwierdzenie proszeni są najbliżsi członkowie rodziny osoby zmarłej, nawet w przypadku pozostawienia oświadczenia woli.
Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apeluje: - Dajmy drugą szansę choremu, cierpiącemu, czekającemu już tylko na śmierć! Może kiedyś my sami, albo ktoś nam bliski będzie potrzebował nowego serca, czy wątroby. I wtedy też znajdzie się ktoś, kto podaruje nam najcenniejszy i jedyny dar - życie!
Zachodniopomorski Oddział NFZ od lat przekazuje wszystkim zainteresowanym Oświadczenia woli w postaci wizytówek. Od 2011 r. wysłaliśmy je, na indywidualne zamówienie, do ponad pół tysiąca osób w całej Polsce.
Zobacz więcej:
Biuro Prasowe ZOW NFZ
Wszystkie aktualności