Drukuj

Życie po przeszczepie

Otwarcie Oddziału Transplantacji Szpiku w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Szczecinie

05.09.2018

W Szpitalu Klinicznym nr 1 w Szczecinie uruchomiony został Oddział Transplantacji Szpiku – jest to 20. taki ośrodek w kraju i jedyny w województwie zachodniopomorskim. Pierwsi pacjenci, chorujący na szpiczaka plazmocytowego i wymagający przeszczepienia własnych komórek, przeszli już zabiegi i są w domu – informuje Kierownik Oddziału Transplantacji Szpiku prof. Bogusław Machaliński. Najpóźniej za 2 lata mają tu być przeprowadzane przeszczepy od dawców spokrewnionych i niespokrewnionych.
Oddział Transplantacji Szpiku jest dopełnieniem kompleksowego leczenia prowadzonego w Klinice Hematologii, zajmującej się diagnostyką i leczeniem chorób krwi: ostrej i przewlekłej białaczki, chłoniaków nieziarniczych, aplazji szpiku, skazy krwotocznej i niedokrwistości.
W oddziale jest siedem izolowanych, jednoosobowych sal wyposażonych w filtry HEPA (do dezynfekcji powietrza) i laminarny (niezaburzony) obieg jałowego powietrza. Zespół zamierza wykonywać około stu przeszczepów rocznie.
Oddział wraz z bankiem komórek krwiotwórczych powstał dzięki dwumilionowej dotacji z budżetu państwa, przeznaczonej przede wszystkim na zakup specjalistycznego sprzętu. Dr Konrad Jarosz, dyrektor Szpitala przekonuje, że Oddział Transplantacji Szpiku to dobra inwestycja, bo realnie przysłuży się pacjentom, którzy nie będą już musieli szukać pomocy w Poznaniu czy Gdańsku. Przeszczepy i związane z nim świadczenia opieki zdrowotnej finansuje Zachodniopomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Zobacz więcej

  • Informacje o Klinice Hematologii z Oddziałem Transplantacji Szpiku – otwórz link
  • Radio Szczecin. Pacjenci nie muszą już szukać ratunku daleko od Szczecina – otwórz link
  • Kurier Szczeciński. Oddział Transplantacji Szpiku oficjalnie otwarty - otwórz link
  • Głos Szczeciński. W Szczecinie można przeszczepiać szpik. Jest nowy oddział – pobierz pdf

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności