Drukuj

Życie po przeszczepie

Więcej przeszczepień rodzinnych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie

10.02.2020

Przeszczepy rodzinne stanowią 10% wszystkich przeszczepów nerek wykonywanych w Szpitalu przy ul. Arkońskiej.
Dr n. med. Tomasz Śluzar, transplantolog z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej przekonuje, że to najlepsza metoda leczenia pacjentów z niewydolnością nerek. Zalety takich przeszczepień, to przede wszystkim zmniejszenie prawdopodobieństwa odrzucenia narządu, większa zgodność tkankowa, możliwość dokładnego przygotowania zarówno dawcy jak i biorcy oraz zaplanowanie najlepszego dla pacjentów terminu operacji. 
Kwalifikacją  osób do przeszczepienia oraz koordynacją wszystkich czynności zajmuje się m. in. dr n. med. Marta Gryczman, specjalista nefrolog. Osoby chorujące przewlekle na niewydolność nerek mogą zostać zakwalifikowane do przeszczepienia wyprzedzającego, czyli transplantacji nerki przed zastosowaniem dializoterapii.

W Szpitalu wykonuje jest również więcej transplantacji podwójnych, tj. nerki i wątroby. W 2019 roku w obu lokalizacjach Szpitala, tj. przy ul. Arkońskiej oraz w Zdunowie przeszczepiono 75 nerek, 64 wątroby, 7 płuc; odbyło się 5 przeszczepów rodzinnych oraz 4 przeszczepy podwójne.

 Źródło: SPWSZ w Szczecinie

Wszystkie aktualności