Narodowy Fundusz Zdrowia - Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki w Szczecinie obrazek

Pilne 800 137 200 - ten numer warto zapamiętać. Twoja pomoc medyczna, gdy przychodnia POZ jest zamknięta Zobacz, jak zarejestrować się na szczepienie! Rejestracja poszczególnych grup wiekowych Czekasz na szczepienie w punkcie szczepień? Pamiętaj o dystansie i maseczkach Zgłoś się na szczepienie przez formularz – zostaniesz sprawniej obsłużony Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Życie po przeszczepie

Nerka od szwagra też może być rodzinnym przeszczepem. 34 letni Przemek dostał nerkę od swojego szwagra, Piotra.

31.03.2015

W Polsce rodzinne przeszczepy są ciągle rzadkością. W ogólnej liczbie przeszczepów stanowią tylko 4 procent, gdy w świecie jest ich prawie połowa.
Kiedy okazało się, że 34-letni Przemek będzie potrzebować przeszczepu nerki, nikt się nie spodziewał, że powrót do zdrowia będzie zawdzięczać ofiarności swojego szwagra, Piotra. Zanim jednak obaj trafili na salę operacyjną, trzeba było uzyskać zgodę sądu, ponieważ polskie przepisy stanowią, że przeszczep rodzinny obejmuje krewnych w linii prostej, rodzeństwo, osoby przysposobione, małżonka lub partnera. O szwagrach w ustawie nie ma mowy. Sędzia się nie wahał i wydał postanowienie z klauzulą natychmiastowej wykonalności.
Teraz obaj, Przemek i jego szwagier, wspominają dni spędzone w szpitalu.

 

Zobacz więcej:
o Gazeta Pomorska, Hanna Sowińska, „Nerka Piotra już pracuje u Przemka", pobierz pdf

Biuro Prasowe ZOW NFZ

 

Wszystkie aktualności