Drukuj

Życie po przeszczepie

Zarejestruj się w bazie dawców szpiku

13.10.2023

W ramach Dnia Dawcy Szpiku Kostnego, który przypada 13 października, przypominamy o tej jakże szlachetnej misji, jaką jest bycie Dawcą.

Każda osoba dorosła może się przyłączyć do walki z białaczką. Choroba ta wiąże się niejednokrotnie z koniecznością przeszczepienia szpiku kostnego. W kraju organizowanych jest wiele akcji, których celem jest popularyzowanie informacji o białaczce i rejestrowanie nowych osób do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Rejestracja jeszcze nigdy nie była tak łatwa. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej Fundacji DKMS, zamówić bezpłatny pakiet rejestracyjny, następnie wypełnić formularz, pobrać wymaz i odesłać pakiet. Po przebadaniu Twojego wymazu i wprowadzeniu Twoich danych do bazy staniesz się aktywnym potencjalnym Dawcą.

Rejestracja na miejscu polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu ze śliny z wewnętrznej strony policzka.

Osoba wpisana do rejestru potencjalnych dawców może któregoś dnia okazać się czyimś genetycznym bliźniakiem, czyli realnym dawcą szpiku. Wycofanie się wtedy z dawstwa, to zabranie nadziei na zdrowie i życie komuś, kto czeka na przeszczep. Dlatego rejestracja jest poważną decyzją i należy ją przemyśleć.

 Zobacz więcej:

 Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji ZOW NFZ

Wszystkie aktualności