logo

Pilne TPK - Teleplatforma Pierwszego Kontaktu - Twoja pomoc medyczna wieczorem, w nocy i całodobowo w dni wolne od pracy Zobacz, jak zarejestrować się na szczepienie! Rejestracja poszczególnych grup wiekowych Czekasz na szczepienie w punkcie szczepień? Pamiętaj o dystansie i maseczkach Zgłoś się na szczepienie przez formularz – zostaniesz sprawniej obsłużony Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Życie po przeszczepie

Zarejestruj się w bazie dawców szpiku

31.10.2014

Każda osoba dorosła może się przyłączyć do walki z białaczką. Choroba ta wiąże się niejednokrotnie z koniecznością przeszczepienia szpiku kostnego. W kraju organizowanych jest wiele akcji, których celem jest popularyzowanie informacji o białaczce i rejestrowanie nowych osób do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu ze śliny z wewnętrznej strony policzka. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL.

Osoba wpisana do rejestru potencjalnych dawców może któregoś dnia okazać się czyimś genetycznym bliźniakiem, czyli realnym dawcą szpiku. Wycofanie się wtedy z dawstwa, to zabranie nadziei na zdrowie i życie komuś, kto czeka na przeszczep. Dlatego rejestracja jest poważną decyzją i należy ją przemyśleć.

 Zobacz więcej:

 Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności