logo

Pilne Zobacz, jak zarejestrować się na szczepienie! Rejestracja poszczególnych grup wiekowych Czekasz na szczepienie w punkcie szczepień? Pamiętaj o dystansie i maseczkach Zgłoś się na szczepienie przez formularz – zostaniesz sprawniej obsłużony Zachodniopomorskie uzdrowiska czekają na kuracjuszy! Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Życie po przeszczepie

Zachodniopomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia jest uczestnikiem projektu „Partnerstwo dla transplantacji” zainicjowanego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej. W województwie zachodniopomorskim list intencyjny, zawierający poparcie dla programu i jego celów podpisało, w listopadzie 2010 roku, 15 sygnatariuszy: Wojewoda Zachodniopomorski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Metropolita Szczecińsko-Kamieński, Przewodniczący Konwentu Starostów Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Kołobrzeg, Prezydent Miasta Świnoujście, Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin, Zastępca Prezydenta Miasta Koszalin, Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej, koordynator regionalny Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, Prezes Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie” oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej, reprezentujący Stowarzyszenie Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej.

Celem programu jest dalszy rozwój transplantologii, zwiększenie liczby przeszczepów, w szczególności od dawców rodzinnych oraz popularyzowanie wiedzy o przeszczepach. Ważne jest także kształcenie anestezjologów i neurochirurgów oraz kapelanów szpitalnych w prowadzeniu rozmowy z rodziną osoby zmarłej.

Transplantację kliniczną stosuje się w przypadku schyłkowej niewydolności organów, takich jak nerki, serce, wątroba, płuca, trzustka, jelita. Wykorzystywane w transplantologii narządy pochodzą głównie od dawców zmarłych. Jedynie nerki i fragmenty wątroby mogą być pobierane od dawców żywych, jednak liczba takich pobrań jest stosunkowo niewielka.

W województwie zachodniopomorskim przeszczepy wykonywane są w następujących szpitalach:

 


Komunikaty