Drukuj

Życie po przeszczepie

Zachodniopomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia jest uczestnikiem projektu „Partnerstwo dla transplantacji” zainicjowanego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej. W województwie zachodniopomorskim list intencyjny, zawierający poparcie dla programu i jego celów podpisało, w listopadzie 2010 roku, 15 sygnatariuszy: Wojewoda Zachodniopomorski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Metropolita Szczecińsko-Kamieński, Przewodniczący Konwentu Starostów Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Kołobrzeg, Prezydent Miasta Świnoujście, Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin, Zastępca Prezydenta Miasta Koszalin, Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej, koordynator regionalny Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, Prezes Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie” oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej, reprezentujący Stowarzyszenie Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej.

Celem programu jest dalszy rozwój transplantologii, zwiększenie liczby przeszczepów, w szczególności od dawców rodzinnych oraz popularyzowanie wiedzy o przeszczepach. Ważne jest także kształcenie anestezjologów i neurochirurgów oraz kapelanów szpitalnych w prowadzeniu rozmowy z rodziną osoby zmarłej.

Transplantację kliniczną stosuje się w przypadku schyłkowej niewydolności organów, takich jak nerki, serce, wątroba, płuca, trzustka, jelita. Wykorzystywane w transplantologii narządy pochodzą głównie od dawców zmarłych. Jedynie nerki i fragmenty wątroby mogą być pobierane od dawców żywych, jednak liczba takich pobrań jest stosunkowo niewielka.

W województwie zachodniopomorskim przeszczepy wykonywane są w następujących szpitalach:

 


Komunikaty