Drukuj

Akcje profilaktyczne

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

12.10.2017

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Kobiety mogą zrobić wiele, aby uniknąć nowotworu lub wcześnie go wykryć. Służą temu badania mammograficzne, od wielu lat finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi. Równie ważne są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia wskazujące na wybór stylu życia, a także rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Wszystkie wytyczne znajdują swoje potwierdzenie także w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem. Regularne wykonywanie badania mammograficznego pozwala wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie choroby, gdy możliwe jest jej skuteczne leczenie.Celem programu jest zmniejszenie liczby kobiet, które umierają na raka piersi.

Zobacz, na czym polega program wczesnego wykrywania raka piersi - otwórz link do informacji

Program wczesnego wykrywania raka piersi adresowany jest do kobiet w wieku 50 - 69 lat (rocznikowo). W ramach programu wykonywana jest mammografia: bezpłatnie, bez skierowania, raz na 2 lata. Badanie wykonywane jest w pracowniach mammograficznych i mammobusach, które mają umowę z NFZ. Jeśli lekarz stwierdzi potrzebę dodatkowych badań, pacjentka jest kierowana na pogłębioną diagnostykę, czyli USG i/lub biopsję.

W województwie zachodniopomorskim, najlepszy wynik w realizacji programu wczesnego wykrywania raka piersi uzyskał powiat drawski: z badań mammograficznych skorzystało tu 52% uprawnionych kobiet. Na drugim miejscu uplasował się powiat pyrzycki, a na trzecim – Świnoujście – oba z wynikiem bliskim 52%. Wśród gmin najlepsze są: Pyrzyce -58,1%, Kalisz Pomorski w powiecie drawskim - 56,5% i Drawsko Pomorskie - 56,25% (stan na 1.10.2017).

Mammografia to niebolesne, nieinwazyjne badanie, które pozwala wykryć raka piersi we wczesnym stadium rozwoju, gdy leczenie jest mniej obciążające i bardziej skuteczne.

Kobiety, które ze względu na wiek nie uczestniczą w programie profilaktycznym, mogą wykonać bezpłatne badanie piersi (mammografię lub USG) na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekologa, onkologa) przyjmującego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. O tym, czy pacjentka powinna mieć wykonane USG czy mammografię, decyduje lekarz.

Ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi. Już od dwudziestego roku życia każda kobieta powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa.

Ale profilaktyka, to nie tylko badania. To także styl życia. Dziś już wiadomo, jak modyfikować czy eliminować niekorzystne zachowania sprzyjające zachorowaniu na raka piersi. Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania należą: alkohol, dieta bogata w tłuszcze nasycone, otyłość – zwłaszcza w wieku pomenopauzalnym, szczególnie typu brzusznego. Tymczasem dieta bogata w warzywa i owoce (wysoka podaż kwasu foliowego) oraz regularna aktywność fizyczna zdecydowanie redukują ryzyko powstania choroby.

Zobacz więcej

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności