Drukuj

Akcje profilaktyczne

Ukazało się 5. wydanie „Historii prawdziwych o walce z chorobą, opowiedzianych przez pacjentów i lekarzy”

16.10.2019

Zachodniopomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował piąty już numer „Historii prawdziwych o walce z chorobą, opowiedzianych przez pacjentów i lekarzy”. Wydanie poświęcone jest chorobom, którym w dużej mierze można zapobiec, podejmując włąściwe decyzje, stosując sposoby najprostsze i w zasięgu ręki. Są to: zdrowy tryb życia, właściwa dieta, ruch, ograniczenie spożycia cukru, unikanie nałogów i innych ryzykownych decyzji, wykonywanie badań profilaktycznych. Autorami wszystkich publikacji są szczecińscy dziennikarze, m.in.: Paulina Targaszewska, Izabela Kozdraś, Anna Folkman, Anna Kołodziejska i Kinga Konieczny.


 "Historie prawdziwe o walce z chorobą, opowiedziane przez pacjentów i lekarzy” - pobierz pdf
Zamów do prywatnego użytku, e-mail: wydawnictwa@nfz-szczecin.pl
Zobacz poprzednie wydania - otwórz link


O czym są artykuły?

Wpisz mammografię do kalendarza 

W XIX wieku najwięcej ludzi umierało na gruźlicę. W XX wieku – na choroby układu krążenia. Wiek XXI wiek zdominowały choroby nowotworowe i to one są teraz najczęstszą przyczyną zgonów. Jednym z najczęściej występujących i najgroźniejszych nowotworów dotykających kobiety jest rak piersi. Co roku w naszym województwie wykrywa się go u ponad 800 kobiet. I choć liczba nowych zachorowań na nowotwory piersi wzrasta, zainteresowanie kobiet mammografią maleje. A badanie pozwala wykryć niewielkie zmiany – przekonuje dr Mariusz Holicki, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa szansa na całkowite wyleczenie.   

Rak nie patrzy na wiek

Rak szyjki macicy to drugi co do częstości występowania nowotwór u kobiet. Każdego roku w Polsce ponad 3 tysiące kobiet w dowiaduje się, że choruje. Prawie połowa z nich umiera, bo rak został wykryty zbyt późno. Agnieszka Szuścik miała 31 lat, gdy wykryto u niej raka szyjki macicy. Poszła do ginekologa na rutynowe badania, a okazało się, że jest ciężko chora. Została poddana radykalnej operacji. Straciła macicę, szyjkę macicy, jajowody, węzły chłonne. Już nigdy nie będzie mieć dzieci. Teraz opowiada innym swoją historię,  ku przestrodze.

Śmiertelny nałóg

Dym tytoniowy zawiera 4 tysiące różnych składników, aż 55 z nich ma udowodnione działanie rakotwórcze. Ryzyko zachorowania na raka płuc zależy od czasu trwania nałogu oraz liczby wypalanych papierosów. Teresa Sadłowska paliła dwie paczki dziennie, przez wiele lat.  Słyszała o szkodliwości dymu tytoniowego, ale jak sama mówi, nie sądziła, że może ją to dotyczyć. Do momentu, aż usłyszała diagnozę: rak płuca.
– Nikotyna jest najsilniejszym narkotykiem, jaki znamy, dlatego rzucenie palenia jest takie trudne – przyznaje dr n. med. Anna Maria Słowik-Gabryelska ze Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. Rak płuca nie daje na początku żadnych objawów. Pierwsze symptomy pojawiają się dość późno, gdy choroba jest już zaawansowana. Należą do nich m.in.: kaszel, zmiana jego charakteru, a także krwioplucie. Inne objawy to ból w klatce piersiowej, duszności lub częste zakażenia dróg oddechowych. Rocznie raka płuc wykrywa się u 23 tysięcy osób. W większości po 50 roku życia. Aż w 90 procentach przypadków zachorowanie jest skutkiem palenia papierosów.

Urolog – najlepszy przyjaciel mężczyzny

Najczęstszą chorobą układu moczowo-płciowego u mężczyzn są schorzenia powodujące trudności w oddawaniu moczu, których tłem jest powiększenie się łagodne lub złośliwe gruczołu krokowego. To schorzenie, które panowie potocznie nazywają prostatą. Prawda jest taka, że prostatę ma każdy mężczyzna, ale u wielu z nich w dojrzałym wieku gruczoł ten zaczyna przerastać, powiększać się i utrudnia oddawanie moczu – staje się ono częste, nocne, przedłużone. -  Jest to dla pacjentów bardzo dokuczliwe, utrudnia im codzienne funkcjonowanie – zauważa prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski, urolog, chirurg ze szpitala na Pomorzanach w Szczecinie.  ̶

Psyche kontra rak

Wzrasta świadomość faktu, że nasz nastrój, emocjonalny porządek, poczucie wpływu, umiejętność radzenia sobie z lękami, smutkami, z nadmiernym stresem odbija się na przebiegu leczenia i jakości życia. Psychoonkolog to specjalista, który działa na styku dwóch dziedzin: psychologii i onkologii. Pozostawanie przez dłuższy czas pod wpływem emocjonalnego stresu, utrudnia organizmowi uczestniczenie w procesie leczenia oraz zdrowienie. Dlatego psycholodzy pomagają pacjentom onkologicznym w przywróceniu równowagi psychicznej i wskazują drogi odzyskania dostępu do osobistych zasobów radzenia sobie czy też budowania nowych strategii.

Układ pokarmowy pod nadzorem

Choroby układu pokarmowego to choroby cywilizacyjne. Jemy za dużo, za tłusto, za dużo mięsa, jedzenie jest zanieczyszczone, zawiera środki konserwujące.
Choroby te dotyczą młodych ludzi, w wieku 20-30 lat. Chorobę Crohna diagnozuje się nawet niemowląt. Z roku na rok jest coraz gorzej – zauważa dr n. med. Iwona Zawada, gastrolog ze szpitala klinicznego nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej.  - Wiadomo, że najwięcej osób cierpi na chorobę Crohna w krajach rozwiniętych.  Tam, gdzie jest przesadna dbałość o higienę, zmodyfikowana i przetworzona żywność, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, częste bezpodstawne stosowanie antybiotyków i stres. Nie brońmy dzieciom kontaktu z otaczającymi je bakteriami - dodaje. Sterylność zaburza kształtowanie się odporności. U pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego zaobserwowano inną florę bakteryjną niż u osoby zdrowej.

Przyszła mamo, pilnuj cukru

Cukrzyca ciążowa dotyka coraz więcej kobiet spodziewających się dziecka. Niekontrolowana i nieleczona może doprowadzić nawet do poronienia lub groźnych powikłań zarówno dla mamy, jak i mającego się wkrótce urodzić maluszka. Przekonała się o tym pani Iza, u której zbyt późno wykryta cukrzyca ciążowa miała bardzo dramatyczny finał. Córeczka pani Izy przyszła na świat za pomocą cięcia cesarskiego w 29 tygodniu ciąży. Dziecko urodziło się z niedotlenieniem mózgu i kwasicą ketonową. Zostało od razu podłączone pod respirator. Nie oddychało samodzielnie przez ponad półtora miesiąca.
Niestety późno wykryta cukrzyca ciążowa, przedterminowy poród poprzez cięcie cesarskie i niedotlenienie mózgu Natalki spowodowały, że dziecko ma obustronny niedosłuch, spastykę kończyn górnych i dolnych, porażenie mózgowe i upośledzenie w stopniu umiarkowanym.
– Zauważamy coraz więcej zaburzeń metabolicznych u kobiet w ciąży – przyznaje dr n. med. Joanna Dziwura-Ogonowska, specjalista chorób wewnętrznych, hipertensjologii i diabetologii w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie. – Kobiety w coraz późniejszym wieku decydują się na potomstwo. Ponadto wśród młodych kobiet obserwowany jest narastający problem nadwagi i otyłości.

Aktywność nie jest za karę - otwórz/pobierz pdf

Historia znanego w szczecińskim środowisku sportowym fotografa Jarka Dulnego - jego przygotowaniach do niespodziewanego startu w triathlonie. Przez 8 miesięcy wykonał ogromną pracę. Na treningi poświęcał ok. 30 godzin tygodniowo. Na basenie przepłynął dziesiątki kilometrów. Biegać wychodził o każdej porze dnia i bez względu na warunki pogodowe. Na rower wsiadał w przerwach między sesjami fotograficznymi a obróbką zdjęć. Stracił 16 kilogramów, poprawił swoją kondycję, ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
Prawie 70 proc. Polaków zmaga się z otyłością lub nadwagą, to około 22 milionów osób. 
– W przyroście nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży do 18 roku życia Polska jest światowym liderem, wyprzedziliśmy nawet Meksyk – mówi prof. dr hab. n. med. Kazimierz Ciechanowski, specjalista chorób wewnętrznych, diabetologii, nefrologii, transplantologii klinicznej i medycyny sportowej, kierownik Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych PUM. – Dlaczego? Słodycze i słodkie napoje są powszechnie dostępne. Źle odżywiające się dziecko za kilka lat będzie zmagało się z chorobami serca, cukrzycą, osteoporozą, nowotworami – dodaje profesor.

Dbaj o zęby przez całe życie

Co drugie trzyletnie dziecko ma próchnicę, a u pięcioletniego przedszkolaka trzeba leczyć średnio pięć chorych zębów. Choroba próchnicowa obejmuje coraz większy odsetek populacji. Jak z nią sobie radzić i jak jej zapobiegać?
Zaobserwowano, że osoby z dużymi brakami zębów i złym stanem jamy ustnej częściej chorują na schorzenia trzustki, wątroby i demencję. Nieleczona próchnica może wpływać na rozwój chorób odogniskowych, do których zaliczamy zapalenie wsierdzia, osierdzia, mięśnia sercowego, neuralgie i zapalenia nerwów, zapalenie tęczówki i naczyniówki, zapalenie kłębuszkowe nerek, gościec stawowy, owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, niektóre choroby skóry, choroby krwi. wyjaśnia dr hab. n. med. Katarzyna Grocholewicz, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Cukier wcale nie krzepi!

Otyłość powoduje wzrost zapadalności na szereg chorób, w tym szczególnie na cukrzycę typu 2. Dane NFZ wskazują, że w latach 2012-2017 stale wzrastała liczba osób z cukrzycą. Choruje już prawie 3 mln Polaków! Tylko w 2017 r. pojawiło się aż 450 tys. nowych pacjentów, czyli osób, które po raz pierwszy wykupiły leki przeciwcukrzycowe lub paski insulinowe. Na leczenie cukrzycy w 2017 r. przeznaczono blisko 1,8 mld zł, o ponad 370 mln zł więcej niż w 2012 r.
Tylko w latach 2004-2009 koszt świadczeń zdrowotnych w Polsce z powodu cukrzycy wzrósł pięciokrotnie – zwraca uwagę Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.  Koszt leczenia powikłań cukrzycy jest 5 razy większy niż koszt leczenia samej cukrzycy. Co więcej, 46 proc. całkowitych kosztów cukrzycy stanowią koszty pośrednie (związane z utratą produktywności spowodowaną wcześniejszymi rentami i dniami niezdolności do pracy z powodu zwolnień lekarskich). Całkowity koszt cukrzycy w Polsce to dziś 7 mld zł rocznie, czyli blisko trzy razy więcej niż wynosi cały budżet Szczecina na ten rok.

Biuro prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności