Drukuj

Akcje profilaktyczne

Sztafeta Życia z okazji Dnia Matki. Miasteczko Zdrowia w Darłowie

27.05.2022

Każdy dzień jest ważny, każda okazja dobra, każde działanie warte zachodu, by przypominać, jak ważna dla zdrowia jest profilaktyka. 26 maja o godz. 11, z okazji Dnia Matki, wystartowała z nadmorskiej plaży w Dąbkach do Darłowa „Sztafeta Życia”. Jej celem było zwrócenie uwagi na badania profilaktyczne pozwalające na zapobieganie groźnym chorobom, w tym nowotworowym, lub na wykrycie ich na wczesnym etapie. W marszu uczestniczyły darłowskie Amazonki, z prezeską Klubu i organizatorką przedsięwzięcia Elżbietą Betlińską na czele, kuracjuszki z Darłówka, aktywiści z Darłowa. Byli także samorządowcy: radna gminy Darłowo Marzena Drzewucka i wójt gminy Darłowo Radosław Głażewski.

W trasie, która biegła drogą, ale też plażą oraz przez lasy i pola, zatrzymaliśmy się w gospodarstwie zaprzyjaźnionej z darłowskimi Amazonkami sołtyski wsi Żukowo, Joanny Jasińskiej. Pani sołtys poczęstowała uczestników marszu własnym, pysznym ciastem ze świeżymi owocami.

Przejście liczącej ok. 10 km trasy, zakończyło się na Placu Kościuszki w Darłowie. Tutaj o godz. 14.00 uczestnicy marszu, a także mieszkańcy Darłowa, młodzież z Zespołu Szkół Morskich, dzieci z przedszkoli, utworzyli łańcuch żywych serc dla MAM.

Na placu powstało też Miasteczko Zdrowia. Przy stanowisku Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ można było porozmawiać o programach i badaniach profilaktycznych finansowanych przez Fundusz, o proponowanej przez NFZ diecie DASH, a także o Internetowym Koncie Pacjenta. Dla osób zainteresowanych rozmową przygotowane były gadżety.

W Miasteczku Zdrowia można było także zmierzyć ciśnienie krwi, pojemość i objętość płuc, poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu; w ofercie Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej było również ważenie, mierzenie, sprawdzenie składu masy ciała, określanie wskaźnika BMI – promotorzy zdrowia ze szczecińskiego i sławieńskiego Sanepidu są specjalistami w tych pomiarach. Na miejscu był także dietetyk. Z możliwości wykonania prostych pomiarów, porozmawiania o badaniach profilaktycznych, zabrania ze sobą materiałów informacyjny o zdrowiu psychicznym, skorzystało ok. 50 osób.

Wydarzenie objął swoim patronatem wojewoda zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki. Głównym organizatorem marszu był Klub Amazonek w Darłowie. Do współorganizacji dołączyli: miasto Darłowo, które rozstawiło na placu przed ratuszem namioty dla Miasteczka Zdrowia, a także, w osobie z-cy burmistrza Rafała Nagórskiego - ugościło uczestników wydarzenia; gmina Darłowo, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sławnie, Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie.

Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji ZOW NFZ

Zobacz więcej:

 

 

 

 

Wszystkie aktualności