Drukuj

Akcje profilaktyczne

Przyjdź do Zachodniopomorskiego oddziału NFZ i skorzystaj z kiosku profilaktycznego.

11.06.2024
 • Tutaj zmierzysz:

  • wzrost i wagę
  • skład ciała – dowiesz się, jaki masz poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej, jaka jest zawartość wody w Twoim organizmie, jaki jest jego wiek metaboliczny w stosunku do metrykalnego
  • ciśnienie tętnicze krwi
  • saturację
  • temperaturę
  • siłę uścisku dłoni.
 • Określisz też swój wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index), czyli wskaźnik proporcji wzrostu do wagi ciała.
 • Dostaniesz dostosowaną do Twoich potrzeb ofertę profilaktyczną - dowiesz się, co masz robić, aby poprawić lub utrzymać swoje wyniki.
 • Kioski są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
 • Wyniki pomiarów możesz omówić z doradcą.

Wyniki pomiarów otrzymasz w formie kolorowego wydruku. Kiosk jest samoobsługowy, zapewnia dyskrecję i poufność wyników pomiarów. Korzystanie z niego jest  anonimowe. W razie potrzeby – pomocą służy doradca ds. profilaktyki. 

Doradca ds. profilaktyki

Doradca omówi z Tobą wyniki pomiarów; zapozna Cię z ofertą programów profilaktycznych; udzieli informacji o Internetowym Koncie Pacjenta; pomoże zalogować się do IKP; potwierdzi Profil Zaufany; zapozna Cię z portalem diety.nfz.gov.pl.

Jak skorzystać ze stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz kiosku?

Godziny dostępności kiosku profilaktycznego:

 • poniedziałki, godz. 8:30 - 12:30 i 13:00 - 17:30
 • wtorek-piątek godz. 8:30 - 12:30 i 13:00 - 15:30

Co dają pomiary w kiosku profilaktycznym?

Dzięki pomiarom można ocenić ryzyko najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Wyniki otrzymujemy od razu po ich wykonaniu. Doradca ds. profilaktyki może zapoznać Cię z normami uzyskanych pomiarów. W przypadku niepokojących wyników, zachęci do skorzystania z porady lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Warto cykliczne kontrolować swoje zdrowie

Regularne wykonywanie pomiarów w kiosku NFZ jest pierwszym krokiem w kierunku zdrowego stylu życia. Sam pomiar trwa zaledwie kilka minut. Podstawowe pomiary medyczne już na wstępnym etapie pozwalają ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

Ochrona przed chorobami cywilizacyjnymi

Analiza składu ciała mierzy wskaźniki tkanki tłuszczowej (w tym tłuszczu trzewnego), mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Dzięki temu pozwala zdiagnozować wiele poważnych dla zdrowia i życia chorób, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy otyłość.

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi pomaga w wykryciu nadciśnienia tętniczego. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii.

Indeks masy ciała (BMI), określany na postawie naszego wzrostu i wagi, jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa jest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla naszego zdrowia i życia.*

*BMI nie ma zastosowania u sportowców oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią. W takich przypadkach wynik może być nieadekwatny.

Zobacz, jakie są zaleceni przed pomiarem ciśnienia, przed wykonaniem analizy składu ciała; sprawdź, kto nie powinien korzystać z kiosku profilaktycznego:
Kioski profilaktyczne w oddziałach wojewódzkich NFZ (otwiera się w nowej karcie)

Wszystkie aktualności