Drukuj

Dla pacjenta

Od 1 grudnia 2018 roku zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej

08.11.2018

Od 1 grudnia 2018 r. lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne!

Jeśli pracodawca ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), to ma dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich swoich pracowników. Pacjent, który otrzyma zwolnienie lekarskie, nie musi się martwić, jak je dostarczyć pracodawcy, bowiem e-ZLA zostanie przesłane do pracodawcy automatycznie. Pacjent może zobaczyć swoje e-ZLA, jeśli ma profil na PUE ZUS.  

Jeśli pracodawca nie ma dostępu do PUE ZUS, a tym samym do e-ZLA, nie można mu przekazać zwolnienia lekarskiego elektronicznie. W takiej sytuacji lekarz musi wydrukować e-ZLA, a chory pracownik dostarczyć je swojemu pracodawcy.
O tym, że pacjentowi potrzebny jest wydruk elektronicznego zwolnienia, lekarz będzie wiedział z systemu, w którym wystawia zwolnienia. Wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA musi być opatrzony podpisem i pieczątką lekarza.

ZUS informuje pracodawców, że dzięki profilowi na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, natychmiast dowiadują się o zwolnieniach lekarskich wystawionych pracownikom. Dzięki temu mogą właściwie rozliczyć składki i świadczenia oraz uniknąć korekt dokumentów rozliczeniowych. Powiadomienia o e-ZLA pracodawca może otrzymywać mailem lub SMS-em.
Jeśli pracodawca ma swój profil na PUE ZUS i otrzymuje elektroniczne zwolnienia lekarskie, jego pracownicy nie muszą przynosić mu zwolnień w wersji papierowej.  
E-ZLA, które wystawia lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i zapisuje się w nim. Pracodawca nie musi go dostarczać do ZUS.
Jeśli pracownikom zasiłki wypłaca ZUS, pracodawca wystawia zaświadczenie na druku Z-3 i przekazuje je do ZUS wraz z niezbędną dokumentacją. Zaświadczenie to można przekazać przez PUE ZUS. System automatycznie uzupełni je danymi od pracodawcy i z e-ZLA. Takie zaświadczenie ZUS potraktuje także jako wniosek pracownika o zasiłek – pracownik nie będzie musiał składać wniosku w ZUS.
ZUS apeluje do pracodawców, by zakładali swój profil na portalu PUE ZUS, dla własnej wygody, sprawniejszego funkcjonowania oraz  dla dobra chorego pracownika.

  • Więcej informacji o e-ZLA na stronie internetowej ZUS – otwórz link

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Oddział w Szczecinie

Wszystkie aktualności