Drukuj

Dla pacjenta

Podsumowanie Dnia Otwartego w NFZ w Szczecinie pod hasłem Cukier szkodzi

29.01.2019

Aktualizacja 29.01.2019

Podczas Dnia Otwartego „Cukier Szkodzi!” odwiedziło nas kilkadziesiąt osób. Ponad 40 pobrało Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wiele osób skorzystało z możliwości zbadania poziomu cukru we krwi – badania wykonywały studentki medycyny zrzeszone w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland oddział Szczecin. Dużą atrakcją było, jak zwykle, stanowisko Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, przy którym można było zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, zbadać skład masy ciała, zmierzyć pojemność i wydolności płuc (badanie spirometryczne). Dzieci mogły się dowiedzieć, czy prawidłowo szczotkują zęby i dlaczego nadmiar słodyczy i słodkich napojów jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie zębów. Promotorzy zdrowia z Sanepidu przygotowali dla dzieci także zdrowotne zagadki z nagrodami. Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Oddział Szczecin przygotowało prezentację o ilości cukru spożywanego w codziennej diecie oraz o zdrowszych zamiennikach najpopularniejszego, białego cukru, tj. sacharozy.

Gościem Dnia Otwartego był Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas w towarzystwie Dyrektor Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dr. n. med. Małgorzaty Domagały-Dobrzyckiej. Pan minister z zaciekawieniem przejrzał Poradnik stomatologiczny dla dzieci i kobiet w ciąży, z zaleceniami diety wolnej od nadmiaru cukru. Pochwalił również zaangażowanie w akcję studentów medycyny i farmacji.

Mediom dziękujemy za nagłośnienie akcji. Informacje pojawiły się w Radiu Szczecin, Gazecie Wyborczej Szczecin, Głosie Szczecińskim, TVP3 Szczecin, Kurierze Szczecińskim, Radiu Eska Szczecin, na stronie Nasze Miasto Szczecin oraz portalu Urzędu miasta Szczecin Bezpieczni razem.

Hasło dnia: Cukier szkodzi!

Tego dnia wspólnie z przedstawicielami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów  Medycyny IFMSA-Poland oddział Szczecin oraz Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji Oddział Szczecin promować będziemy życie wolne od nadmiaru cukru w codziennej diecie. Powiemy czym zastąpić biały cukier, aby było słodko, ale zdrowo! Będą też badania poziomu cukru we krwi i składu masy ciała.Na najmłodszych czeka zabawa w aptekę, nauka szczotkowania zębów, konkursy i drobne upominki. Podczas Dnia Otwartego wydawać będziemy także Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Stanowiska promotorów zdrowia ze szczecińskiego Sanepidu oraz studentów medycyny i farmacji z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dostępne będą w godzinach 10 - 13. Natomiast po EKUZ można będzie przyjść już od godz. 9 do 14. Tego dnia rozdawać  będziemy najnowsze informatory Gdzie się leczyć w 2019 roku, kolejne wydanie popularnego Poradnika Stomatologicznego, ulotki o profilaktyce próchnicy u dzieci i kobiet w ciąży, a także materiały informacyjne na temat e-recepty. 

  • Przy stanowisku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Szczecinie można  będzie zbadać skład masy ciała, tj. wskaźnik BMI, procentową zawartość tkanki tłuszczowej, masę tkanki mięśniowej i kostnej, stopień nawodnienia organizmu, poziom otłuszczenia narządów wewnętrznych. Dowiemy się także, czy nasz organizm jest młodszy, czy starszy niż wskazuje na to metryka.  Będzie można również zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi i skorzystać z badania spirometrycznego (pojemności i wydolności płuc).
  • Promotorzy zdrowia z Sanepidu opowiedzą także o higienie jamy ustnej oraz o szkodliwości nadmiaru słodyczy i słodkich napojów dla zdrowia, w tym dla stanu uzębienia, w szczególności u dzieci. Przy okazji będzie pokaz prawidłowego szczotkowania zębów.
  • Poziom cukru we krwi zbadają studenci Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IMFSA - Oddział Szczecin. 
  • Natomiast studenci ze szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji zaproponują badanie zawartości cukru w codziennej diecie, informacje o zamiennikach białego cukru, a dzieci zapraszają na pouczającą zabawę w aptekę.
  • Przed nami ferie zimowe. Planujesz wyjazd za granicę? Pamiętaj, by zabrać ze sobą EKUZ! Każdy, kto wyjeżdża do kraju Unii Europejskiej, choćby na zakupy, zawsze powinien mieć przy sobie kartę, dzięki której w nagłym przypadku otrzyma taką pomoc, jak inne osoby ubezpieczone, które w tym kraju mieszkają. Zachodniopomorski Oddział NFZ organizuje Dzień Otwarty z myślą o tych, którzy osobiście chcieliby odebrać EKUZ, a w tygodniu nie mają na to czasu. Kartę można otrzymać dla siebie i swoich najbliższych, na wniosek dostępny na stronie internetowej lub na miejscu, w Funduszu.

 

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności