Narodowy Fundusz Zdrowia - Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki w Szczecinie obrazek

Pilne 800 137 200 - ten numer warto zapamiętać. Twoja pomoc medyczna, gdy przychodnia POZ jest zamknięta Zobacz, jak zarejestrować się na szczepienie! Rejestracja poszczególnych grup wiekowych Czekasz na szczepienie w punkcie szczepień? Pamiętaj o dystansie i maseczkach Zgłoś się na szczepienie przez formularz – zostaniesz sprawniej obsłużony Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Dla pacjenta

Prezentacja raportu „Cukier, otyłość – konsekwencje”

21.02.2019

Podczas konferencji Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, 21 lutego br., wiceprezes NFZ Adam Niedzielski przedstawił raport „Cukier, otyłość – konsekwencje”.

Dziesiątki tysięcy zgonów rocznie powodują choroby, które wiążą się z otyłością, w tym z nadmiernym spożyciem cukru. Oszacowano, że osoby, których zgon można powiązać z konsekwencjami spożycia napojów słodzonych cukrem, żyją przeciętnie o 15 lat krócej, niż inne osoby w tym samym wieku. Szacuje się również, że w Polsce blisko 1 400 zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem. Statystycznie każde z nas poznało kogoś, kto z tej właśnie przyczyny stracił bądź straci życie. Z związku z prognozowanym wzrostem otyłości, należy się spodziewać, w szczególności, wzrostu liczby dorosłych pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem oraz zwyrodnieniem stawu kolanowego. Jeżeli prognozy wzrostu otyłości się sprawdzą, to koszty leczenia chorób związanych z otyłością, wynoszące w 2017 roku 327 mln złotych, wzrosną w roku 2025 do kwoty 1 mld 38 mln złotych.

Raport „Cukier, otyłość – konsekwencje” oraz zawarte w nim dane wskazują na konieczność pilnego zmierzenia się z problemem nadmiernego spożycia cukru.

 

Źrółó: Centrala NFZ

Wszystkie aktualności