Dla pacjenta
Światowy Dzień Nerek. Lekarze z PSK 2 na Pomorzanach przypominają: najlepsze dla zdrowia nerek, jest picie czystej wody
Jak dbać o nerki? Przede wszystkim organizm trzeba nawadniać, to znaczy pić czystą wodę: 1,5-2 litrów dziennie, małymi łyczkami, przez cały dzień. Latem, w czasie upałów, powinniśmy pić nawet do 3 litrów czystej wody dziennie. Nie herbatę, nie kawę, nie słodkie, czy nawet rozcieńczone soki… Ponadto picie czystej wody pozytywnie wpływa na samopoczucie, koncentrację, poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci.
Do tego odpowiednia dieta z udziałem świeżych warzyw i owoców oraz rezygnacja z nadmiaru soli – dzienne spożycie nie powinno przekraczać 5 g, czyli jednej płaskiej łyżeczki. Oczyszczaniu nerek sprzyja szczególnie spożywanie arbuza, jabłek, owoców jagodowych, pietruszki, pestek dyni czy picie soku z cytryny.
Dla zdrowia nerek należy również ograniczyć spożywanie cukru i słodzonych napojów – te bowiem, w połączeniu z brakiem ruchu, sprzyjają rozwijaniu się cukrzycy. Najbardziej niszczycielski dla nerek, jest właśnie cukier.
Profilaktyczne badanie nerek należy robić co 2-3 lata. Osoby po 50. roku życia – raz w roku. Wystarczy zwykłe badanie moczu oraz pomiar poziomu kreatyniny - z krwi. O wyniku badania należy porozmawiać z lekarzem rodzinnym.
Zdrowe nerki filtrują ponad 1500 litrów krwi na dobę. Oczyszczają krew z toksyn, produktów trawienia i spalania białek, wydalają nadmiar wody i sodu. Kontrolują także poziom substancji mineralnych w organizmie oraz zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Dzięki ich prawidłowej pracy utrzymywane jest właściwe ciśnienie tętnicze krwi. Odgrywają znaczącą role w tworzeniu czerwonych ciałek krwi, dbają także o kości: wytwarzają witaminę D, zapobiegają osteoporozie i krzywicy, a w przypadku dzieci pozwalają na ich harmonijnie wzrost. Warto o nie zadbać, na co dzień – przekonują lekarze.
Zapadalność na przewleką chorobę nerek (PChN) może dotyczyć wszystkich, bez względu na wiek. Zbyt późno rozpoznana i nieleczona choroba nerek może doprowadzić do całkowitej niewydolności nerek. "Nerek nie widać, z reguły nie bolą, a choroba atakuje przewlekle. Kiedy pojawiają się niepokojące objawy, jest już zbyt późno - na PChN przedwcześnie umiera ponad 90% osób dotkniętych chorobami nerek" – mówi prof. dr hab. n med. Jacek Różański z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych SP Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie.
Pierwsze sygnały, że coś jest nie tak, pojawiają się, gdy chory traci ponad połowę! czynnego miąższu nerek. A im później choroba zostanie wykryta, tym gorsze są rokowania. Często kończy się to koniecznym dializowaniem, które wprawdzie ratuje życie pacjenta, ale niszczy zdrowie i oznacza przeorganizowanie dotychczasowego trybu życia. W najgorszym wypadku pacjent czeka na przeszczep.
Przyczyną chorób nerek jest także nadciśnienie tętnicze, choroby krążenia – udary czy zawały serca, wielotorbielowatość nerek, kłębuszkowe choroby nerek należące do chorób autoimmunologicznych, choroby wrodzone czy choroby śródmiąższu nerek, których przyczyną są m.in. nieleczone, nawracające infekcje dróg moczowych lub nadużywanie niektórych leków, np. przeciwzapalnych. W grupie ryzyka znajdują się osoby starsze, nadużywające środków przeciwbólowych (podwyższają poziom kreatyniny), otyłe i palące papierosy oraz te, u których w rodzinie występowały wrodzone choroby nerek.
O zaburzeniach w funkcjonowaniu nerek świadczyć może: zmiana wyglądu moczu, częstotliwość oddawania moczu, obrzęk rąk, nóg lub oczu, brak energii, nadmierna senność czy podwyższone ciśnienie. Natomiast niewydolność nerek najczęściej rozwija się skrycie. Dopiero po jakimś czasie mogą pojawić się dość niespecyficzne objawy: ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją, mniejszy apetyt, bezsenność, skurcze mięśni -szczególnie w nocy, obrzęki oraz suchość i swędzenie skóry, częste oddawanie moczu - szczególnie w nocy. To już ostateczny sygnał alarmowy, że czas zgłosić się do lekarza nefrologa.
Źródło: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie
Wszystkie aktualności