Drukuj

Dla pacjenta

Zaproszenie na warsztaty edukacyjne dla pacjentów z cukrzycą typu II - sobota, 6 kwietnia 2019

28.03.2019

Po raz kolejny zapraszamy na warsztaty edukacyjne dla pacjentów z cukrzycą typu II. Tematem tegorocznych będzie pielęgnacja stóp u pacjenta z cukrzycą typu II. Warsztaty poprowadzi mgr Iwona Trzepiałowska, specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego, konsultant wojewódzki w tej dziedzinie. W ramach warsztatów odbędzie się wykład, a następnie indywidualne konsultacje z oceną stóp i poradą w zakresie właściwej ich pielęgnacji.

Osoby chore na cukrzycę w specjalny sposób muszą pielęgnować swoją skórę, szczególnie stóp i dłoni. Jednym z najczęstszych powikłań źle leczonej cukrzycy jest bardzo groźny zespół stopy cukrzycowej występujący u 6-10% osób chorujących na cukrzycę. Przewlekłe niedotlenienie tkanek sprawia ich obumieranie, przez co tworzą się skrzepy, opuchlizny, wrzody, martwice, pęknięcia, deformacje paznokci, zanik tkanek miękkich, zasinienie stopy. Wspólnym i ostatecznym objawem jest skrajne wyniszczenie stopy, jej podatność na infekcje, nieustanny ból i niemożność chodzenia. Nieleczony zespół dolegliwości prowadzi do nieodwracalnych deformacji i martwic, co często kończy się amputacją stopy. Aby do tego nie dopuścić bardzo ważne jest leczenie i profilaktyka, a w szczególności - dbałość o stopy.  

Pomysłodawcą warsztatów dla diabetyków i prowadzącą spotkania jest mgr Iwona Trzepiałowska, specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego, konsultant wojewódzki w tej dziedzinie. Zgłoszenia udziału w najblizszych warsztatach przyjmowane są od poniedziałku do czwartku w godzinach 13-15 pod numerem tel. 509 431 580. Warsztaty odbędą się w sobotę, 6 kwietnia, w godz. 11-14 w siedzibie Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Fundusz Zdrowia, w sali obsługi świadczeniobiorców.  

Biuro prasowe ZOW NFZ

Aktualizacja 09.04.2019r

Wszystkie aktualności