Drukuj

Dla pacjenta

Zachodniopomorski OW NFZ zaprasza na Światowy Dzień Zdrowia!

08.04.2019

Aktualizacja 09.04.2019

Obchody Światowego Dnia Zdrowia, które odbyły się w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim, okazały się pełnym sukcesem, także frekwencyjnym, co widać na zdjęciach poniżej. Z możliwości wykonania prostych badań profilaktycznych skorzystało ponad 200 osób!  Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, studenci medycyny i stomatologii uwijali się bez chwili przerwy, wykonując badania, testy i przeglądy. Zachodniopomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wydawał na miejscu Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, z czego skorzystało prawie 70 osób! Seniorzy stowarzyszeni przy Zachodniopomorski Oddziale Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża, Klub Seniora działający przy Domu Kultury na Skolwinie oraz studenci 2. roku Analityki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego dowiedzieli się, co to jest system e-zdrowie, w szczególności zaś, na czym polega e-recepta i jak założyć Internetowe Konto Pacjenta. Podczas spotkania na Sali Owalnej można się było zapoznać z elementami kampanii Ministerstwa Zdrowia "Planuję długie życie", opartej na zasadach zdrowego stylu życia, odwołujących się do prewencji i profilaktyki. Zostały także zaprezentowane spoty Państwowej Inspekcji Sanitarnej poświęcone dopalaczom i zagrożeniom, jakie stanowią dla zdrowia i życia, w szczególności młodzieży.  Powodzeniem cieszyły się konkursy i zagadki związane z Europejskim Numerem Alarmowym 112, a także szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przygotowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

08.04.2019

W poniedziałek, 8 kwietnia br., w godz. 10-13 w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego obchodzony będzie  Światowy  Dzień Zdrowia, upływający w tym roku pod hasłem WHO „Popularyzowanie Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowej opieki zdrowotnej”.

Jest to idealna okazja, by odwiedzić Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki i skorzystać z przygotowanych tam stoisk profilaktycznych. Zachodniopomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia również bierze udział w tym wydarzeniu, wystawiając stanowisko informacyjne dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej  i badań profilaktycznych, wydając EKUZ - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz promując cyfrowe usługi związane ze zdrowiem: e-receptę, e-skierowanie oraz  Internetowe Konto Pacjenta. Przybliżymy również  elementy programu Ministerstwa Zdrowia „Planuję długie życie” oraz kampanii Narodowego Funduszu Zdrowia poświęconej bezpiecznym dietom i programowi „Cukier szkodzi”. 

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest corocznie od 1950 roku w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.

Organizatorami wydarzenia są: Wojewoda Zachodniopomorski, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, a partnerami:  Zachodniopomorski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW, komenda Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny Oddział Szczecin oraz Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii Oddział w Szczecinie.

Zapraszamy do odwiedzenia stoisk

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie

 • Pomiary natężenia pola elektromagnetycznego (PEM) od mobilnych urządzeń telefonii komórkowej.
 • Analiza składu masy ciała (masa ciała, wskaźnik BMI, procentowa zawartość tkanki tłuszczowej, masa tkanki mięśniowej, nawodnienie organizmu, masa tkanki kostnej, wiek metaboliczny, poziom otłuszczenia narządów wewnętrznych).
 • Ocena codziennych jadłospisów
 • Pomiar ciśnienia tętniczego krwi
 • Badanie spirometryczne (pomiar wydolności płuc)
 • Badanie smokerlyzerem (zawartość tlenku węgla)
 • Konkursy dot. zdrowego stylu życia dla najmłodszych

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie

 • Konkursy, quizy, zagadki w zakresie Europejskiego Numeru Alarmowego 112.

Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

 • Promocja usług e-zdrowia: e-recepty, e-skierowania
 • Pomoc w założeniu Internetowego Konta Pacjenta
 • Wydawanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
 • Świadczenia POZ w ramach NFZ oraz programy przesiewowe
 • Informacje na temat świadczeń udzielanych w ramach NFZ, w tym w ramach podstawowej opieki zdrowotnej oraz  przesiewowych programów profilaktyki zdrowotnej

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie

 • Szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny Oddział w Szczecinie

 • Badanie stężenia glukozy we krwi
 • Nauka samobadania piersi. Nauka samobadania jąder

Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii Oddział w Szczecinie

 • Nauka prawidłowego szczotkowania zębów
 • Przeglądy jamy ustnej – na sali będzie fotel stomatologiczny

   Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności