Drukuj

Dla pacjenta

Pokonaj cukrzycę! Zachodniopomorski Oddział NFZ zaprasza na Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

26.06.2019

Aktualizacja 28.06.2019

 • TVP3 Szczecin. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Bezpłatne badania - otwórz link  
 • Radio Szczecin. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą - otwórz link
 • Głos Szczeciński. W NFZ w Szczecinie o cukrzycy i upałach. Jak sobie radzić? - otwórz link 
 • Radio Szczecin. Pompy insulinowe do wypożyczenia bez opłat – otwórz link
 • Kurier Szczeciński. NFZ uhonorował. Dzień walki z cukrzycą
 • Kurier Szczeciński. Pokonaj cukrzycę. Ona nie idzie na urlop - otwórz link

Aktualizacja08.07.2019

 • Bezpłatne pompy insulinowe dla kobiet w ciąży z cukrzycą typu 1 - otwórz link
 • Cukrzyca ciążowa - groźna dla matki i dziecka - otwórz link

W Światowy Dzień Walki z Cukrzycą z możliwości zbadania poziomu cukru we krwi skorzystało ponad 170 osób. Troje z nich otrzymało zalecenie jak najszybszego kontaktu z lekarzem rodzinnym. Mierzony był również poziom ciśnienia. Znacząco wyższy od normy stwierdzono u kilku osób, które także usłyszały zachętę, by skontaktować się z lekarzem rodzinnym.
Za badanie poziomu cukru oraz mierzenie ciśnienia serdecznie dziękujemy p. Gabrysi z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA Polska. Pacjenci i dziennikarze mogli się spotkać i porozmawiać z  p. dr n. med. Martą Kuczak-Wójtowicz - lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych, nefrologii, diabetologii (w trakcie specjalizacji), kierującą Oddziałem Chorób Wewnętrznych w Szpitalu „Zdroje” oraz konsultantką wojewódzką w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego  p. Iwoną Trzepiałowską z Poradni Diabetologicznej w NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej, W. Fabian Spółka Jawna w Szczecinie. Monitorowaniu diety i poziomu cukru słyży Aplikacja Sweet Pregna, na smartfony, przeznaczona dla kobiet w ciąży z rozpoznaną cukrzycą. Promowana tego dnia aplikacja pomaga ustalić odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne i kontrolować glikemię. Aplikacja jest darmowa. Za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzaniu akcji wszystkim Państwu serdecznie dziękujemy!

 

W czwartek, 27 czerwca, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Tego dnia Zachodniopomorski Oddział NFZ zaprasza do swojej siedziby w Szczecinie, proponując bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi, prelekcje o cukrzycy i sposobach radzenia sobie z tą chorobą, o problemach z cukrzycą kobiet w ciąży oraz informację o dedykowanej im aplikacji Sweet pregna – która jest cyfrowym, bezpłatnym poradnikiem dla kobiet z rozpoznaną cukrzycą ciążową. Powiemy też o coraz popularniejszym portalu NFZ z bezpłatnymi dietami na każdy dzień!

 • Badanie poziomu cukru
  Na badanie poziomu cukru we krwi zapraszamy w godz. 9-14 do sali obsługi. Badania będą wykonywane przez studentów zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA  (sala obsługi, godz. 9-14). 
 • Spotkanie z lekarzem specjalistą
  Na półgodzinne otwarte spotkanie z dr n. med. Martą Kuczak-Wójtowicz - lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych, nefrologii, diabetologii (w trakcie specjalizacji), kierującą Oddziałem Chorób Wewnętrznych w Szpitalu „Zdroje” zapraszamy o godz. 11.45 do sali konferencyjnej. Prelekcja będzie dotyczyć cukrzycy ciążowej: co to jest, jak ją rozpoznać, czy można coś zrobić, by jej zapobiec; zalecenia uniwersalne i szczególne  - dla kobiet z już rozpoznaną cukrzycą (sala konferencyjna, godz. 11.45-12.15). 
 • Spotkanie z pielęgniarką diabetologiczną
  O godz. 12.30 w sali konferencyjnej ZOW NFZ rozpocznie się otwarte spotkanie z konsultantką wojewódzką w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego  Iwoną Trzepiałowską z Poradni Diabetologicznej w NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej, W. Fabian Spółka Jawna. Proponujemy prelekcję na temat: "Cukrzyca nie boli, ale…" -  jak żyć, by zmniejszyć ryzyko  zachorowania na cukrzycę, jak rozpoznać pierwsze objawy  (sala konferencyjna, godz. 12.30-13.15).  
 • Bezpłatne diety od NFZ
  Tego dnia będziemy promować także portal NFZ z bezpłatnymi dietami – wakacje to dobry czas, by zacząć zdrowo się odżywiać, a jeśli trzeba - trochę  schudnąć.  Pokażemy, jak korzystać z zasad zdrowego odżywiania się i właściwej diety – na przykładzie portalu Akademii NFZ www.diety.gov.pl - otwórz link. Są tu propozycje jadłospisu na 28 dni, wybór zamienników produktów, lista zakupów.
  W tym dniu można będzie otrzymać wydruk diety od NFZ na cały tydzień! Zapraszamy na salę obsługi w godz. 9-14
 • Aplikacja Sweet Pregna
  Przybliżymy także aplikację Sweet Pregna, na smartfony - dla kobiet w ciąży z rozpoznaną cukrzycą. Aplikacja pomaga ustalić odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne i kontrolować glikemię. Sweet Pregna podpowie, co to jest zbilansowana dieta, jak zachować właściwy poziom cukru  we krwi, pomoże komponować własne posiłki, zapisywać pomiary z glukometru i przekazywać te dane lekarzowi. Aplikacja jest darmowa. Użytkownicy systemów android mogą  je pobrać z Google Play natomiast posiadacze urządzeń z systemem iOS - w sklepie Apple Store. Sweet Pregna została sfinansowana z europejskich środków pomocowych: Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. NFZ koordynował przygotowanie aplikacji, jest ich wydawcą i właścicielem.  Na prezentację zapraszamy o godz. 11.30 i 13.30 (sala konferencyjna, godz. 11.30 -11.45 oraz 13.30-13.45)
 • Ulotki
  Ponadto dostępne będą ulotki z wykazem poradni diabetologicznych w ramach NFZ - otwórz link
  oraz o cukrzycy ciążowej Przypomnimy o zasadach korzystania ze świadczeń:
  • do diabetologa należy mieć skierowanie od innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (tj. pracującego w ramach umowy z NFZ)
  • wszystkie kobiety w ciąży, także nieubezpieczone, mają prawo do wszystkich świadczeń opieki zdrowotnej (na zasadach ogólnych)
  • kobiety w ciąży korzystają z opieki zdrowotnej poza kolejnością (przepis obowiązuje od 01.01.2017r.) 

 Zapraszamy!

Biuro prasowe ZOW NFZ

 

 

Wszystkie aktualności