Drukuj

Dla pacjenta

Zapraszamy do ZOW NFZ na Środę z Profilaktyką

03.09.2019

Aktualizacja 05.09.2019 r.

 

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Liczba zachorowań wzrasta z wiekiem - aż 80% dotyczy kobiet pomiędzy 45 a 69 rokiem życia.

Jak ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi przypomniała nam wczoraj Pani Stefania Kusyk Ochotniczka ze Stowarzyszenia Amazonek ,,AGATA,, w Szczecinie .

Już od dwudziestego roku życia każda kobieta powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa.

Ale profilaktyka, to nie tylko badania. To także styl życia. Dziś już wiadomo, jak modyfikować czy eliminować niekorzystne zachowania sprzyjające zachorowaniu na raka piersi. Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania należą: alkohol, dieta bogata w tłuszcze nasycone, otyłość – zwłaszcza w wieku pomenopauzalnym, szczególnie typu brzusznego. Tymczasem dieta bogata w warzywa i owoce (wysoka podaż kwasu foliowego) oraz regularna aktywność fizyczna zdecydowanie redukują ryzyko powstania choroby.

 

Galeria

 03.09.2019 r.

W ramach cyklu Środa z Profilaktyką, Zachodniopomorski Oddział NFZ zaprasza na spotkania ze specjalistami w danej dziedzinie. Pierwsze, które odbędzie się 4 września w godz. 10-12, poświęcone będzie profilaktyce i wczesnemu wykrywaniu raka piersi: samobadaniu, mammografii,  a także problemom, z którymi muszą sobie radzić kobiety po mastektomii. Stowarzyszenie Amazonek Agata w Szczecinie zrzesza kobiety, które wiele przeszły, umieją słuchać i doradzić. Zapraszamy do siedziby ZOW NFZ w Szczecinie, przy ul. Arkońskiej 45, na salę obsługi, gdzie czekać będą na Państwa Amazonki. Wszystkim zainteresowanym zaproponujemy ponadto informacje o zasadach korzystania z darmowych badań profilaktycznych.

 

Twitter NFZ poleca otwórz link

 

Wszystkie aktualności