Drukuj

Dla pacjenta

O celiakii w szczecińskim NFZ – dyżur ekspercki

17.09.2019

Aktualizacja 26.09.2019 r.

Serdeczne podziekowania dla Pani Jolanty Meller z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Było bardzo interesująco i inspirująco.

Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ oraz  Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej zapraszają 18 września 2019 r. (środa) w godzinach 14.00 – 18.00 do siedziby ZOW NFZ przy ul. Arkońskiej 45 w Szczecinie na otwarty dla wszystkich zainteresowanych DYŻUR EKSPERCKI.

Podczas dyżuru przedstawiciele Stowarzyszenia będą udzielać informacji na temat celiakii i diety bezglutenowej. Dostępne też będą bezpłatne materiały edukacyjne.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, szczególnie osoby zdiagnozowane.

Celiakia, czyli inaczej choroba trzewna, to trwała glutenozależna enteropatia jelita cienkiego. Innymi słowy jest to autoimmunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się trwającą całe życie nietolerancją glutenu, białka zapasowego zawartego w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie*). Działający toksycznie na organizm chorego gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, wypustek błony śluzowej, które zwiększają powierzchnię jelita i są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. W efekcie wchłanianie pokarmu jest upośledzone, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.

O tym czym dokładnie jest gluten można przeczytać tutaj.

O działalności Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej można przeczytać tutaj.

Wszystkie aktualności