Drukuj

Dla pacjenta

Dodatkowe 36 mln zł dla Zachodniopomorskiego – po zmianie planu finansowego na leczenie jest 3 mld 850 mln złotych

20.09.2019

Po ostatniej zmianie planu finansowego na 2019 rok (Zarządzenie Prezesa NFZ - otwórz link), Zachodniopomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ma na świadczenia opieki zdrowotnej 3 mld 849 mln zł. W kwocie 36 mln zł, o jaką wzrósł plan finansowy, znajduje się prawie 12 mln złotych przeznaczone na wzrost ryczałtów w szpitalach powiatowych I i II stopnia, których w naszym województwie jest 17.
15 szpitali I poziomu zabezpieczenia otrzyma środki powiększające ich ryczałt o 4%, natomiast dwa szpitale ( w Gryficach i Kołobrzegu) na II poziomie referencyjnym – o 3%. 75% tych środków zostanie wypłaconych jako jednorazowe transze w pierwszych dniach października; pozostałe – co miesiąc, do końca roku.

To już trzecia w tym roku transza pieniędzy przeznaczona na wzrost wyceny świadczeń. W ciągu całego roku 2019 kwota trzech łącznie podwyżek ryczałtów dla zachodniopomorskich szpitali wynosi 26,3 mln zł. Od początku roku szpitale powiatowe w całej Polsce otrzymały dodatkowo 802 mln zł, z czego 459 mln zł (458,7) w poprzednich dwóch turach (1 kwietnia i 1 lipca) oraz prawie 344 mln (343,8) obecnie.

O sposobie podziału dodatkowych środków decyduje każdorazowo dyrektor szpitala. Przekazane w ciągu roku kwoty mogą być przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych, z którymi zawarte zostały porozumienia płacowe, a także na wzrost kosztów wynikający ze zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

Informację na temat wzrostu środków przekazali podczas spotkania z dyrektorami szpitali oraz na konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, posłowie Czesław Hoc Artur Szałabawka i Rafał Mucha, dyrektor Zachodniopomorskiego OW NFZ Dariusz Ruczyński, radni Sejmiku Zbigniew Bogucki i Michał Kamiński oraz starosta białogardzki Piotr Pakuszto i wicestraosta Sebastian Balcerzak.

  • ZUW. Dodatkowe 12 mln zł dla szpitali w województwie zachodniopomorskim - otwórz link
  • TVP3 Szczecin. Dodatkowe środki na szpitale. W Zachodniopomorskiem to 12 mln zł - otwórz link
  • Kurier Szczeciński. Dodatkowe 12 milionów złotych dla szpitali w województwie - otwórz link
  • Głos Szczeciński. Zachodniopomorskie: Więcej pieniędzy dla szpitali. To 12 ml zł - otwórz link
  • Radio Szczecin. Miliony złotych dodatkowego wsparcia dla szpitali w regionie -  otwórz link
  • Temat Szczecinecki. Dodatkowe wsparcie finansowe także dla szpitala w Szczecinku. Uda się wyjść z długu? - otwórz link
  • Powiat białogardzki - otworz link
  • Radio Koszali. Dodatkowe 12 mln zł dla szpitali w województwie zachodniopomorskim - otwórz link

     

 

 

Wszystkie aktualności