Drukuj

Dla pacjenta

O nietolerancji glutenu - dyżur ekspercki w koszalińskiej delegaturze Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ

27.09.2019

Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ oraz  Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej zapraszają 30 września 2019 r. (poniedziałek) w godzinach 10.00 – 14.00 do Delegatury ZOW NFZ w Koszalinie, ul. Konstytucji 3 Maja 7, na otwarty dla wszystkich zainteresowanych DYŻUR EKSPERCKI. Podczas dyżuru przedstawiciel Stowarzyszenia będzie udzielać informacji o nietolerancji glutenu oraz o diecie bezglutenowej.

Gluten to białko znajdujące się w zbożach, takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Szacuje się, że nawet 10% populacji może go nie tolerować. Do tej pory opisano trzy jednostki chorobowe związane z nietolerancją glutenu: celiakię, alergię na pszenicę oraz nieceliakalną nadwrażliwość na gluten. Objawy nietolerancji glutenu (z przyczyn niezwiązanych z celiakią), to m.in wzdęcia (87%), bóle brzucha (83%), biegunki (50%), nudności i wymioty (44%), odbijanie się (36%) czy zgaga (32%).
Przy stanowisku eksperckim, poza możliwością porozmawiania o glutenie i jego nietolerancji, dostępne będą także bezpłatne materiały edukacyjne. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

  • Czym jest gluten - otwórz link
  • Działalność Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej - otwórz link

Biuro prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności