Drukuj

Dla pacjenta

Osteoporoza: NFZ przygotowuje raport i namawia do profilaktyki

21.10.2019

Światowy Dzień Osteoporozy obchodzony jest 20 października. W najbliższą środę Narodowy Fundusz Zdrowia organizuje ogólnopolską akcję informacyjną, w której będzie przekonywał do profilaktyki.

W środę, 23 października, w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia i partnerskich placówkach medycznych, pacjenci będą mogli dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki osteoporozy. Podczas cyklicznej akcji „Środa z Profilaktyką” pacjenci otrzymają praktyczne ulotki informujące o czynnikach, które sprzyjają rozwojowi osteoporozy oraz o skutecznych sposobach zapobiegania tej chorobie.

Zapraszamy do ZOW NFZ przy ul. Arkońskiej 45 na kolejną środę z profilaktyką.
Najbliższe spotkanie poświęcone będzie profilaktyce osteoporozy! - zobacz więcej

Według Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce osteoporozę ma ok. pół miliona osób. To oficjalne dane, jednak przewiduje się, że liczba chorych może być czterokrotnie wyższa (ok. 2,1 mln osób). Koszty leczenia najpoważniejszych skutków osteoporozy, czyli tzw. złamań osteoporotycznych, wyniosły w 2018 roku niemal 500 mln zł. Farmakologiczne leczenie choroby, a nie jej powikłań, to wydatek na poziomie 55 mln zł.

Zestawiając te dane wyraźnie widać, jak dużą rolę odgrywa profilaktyka osteoporozy. Oszacowanie ryzyka i zastosowanie skutecznej metody leczenia są kluczowe dla powstrzymania jej skutków. Właśnie dlatego w najbliższą „Środę z profilaktyką” będziemy uświadamiać pacjentów, że przed osteoporozą można się ustrzec – podkreśla Adam Niedzielski, prezes NFZ.

Fundusz przygotowuje też raport o osteoporozie, w którym dokładnie opisze, jak wygląda leczenie tej choroby w Polsce.

Osteoporoza ukrywa się do czasu złamania. – To tsunami związane z demografią – mówi prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska ze szpitala CMKP im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie. Osteoporoza dotyka głównie osób po pięćdziesiątym roku życia, przede wszystkim kobiet. Prognozy mówią, że w 2035 roku blisko 30% kobiet i mężczyzn w Polsce będzie narażonych na złamanie osteoporotyczne.

Wśród czynników ryzyka specjaliści wymieniają m.in.: podeszły wiek, niską masę kostną, niską wagę, przebyte złamanie bez istotnego urazu, przewlekłe leczenie glikokortykosteroidami obecnie lub w przeszłości, palenie papierosów i picie alkoholu, reumatoidalne zapalenie stawów.

Profilaktykę warto zacząć od diety. W niej kluczowe znaczenie ma wapń, budulec kości. Obecnie spożywamy dziennie średnio ok. 400-600 mg wapnia. Zalecana dawka jest dwukrotnie wyższa: 1000-1200 mg. W ograniczeniu ryzyka zachorowania sprzyjają również: regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z nałogów i suplementacja witaminy D.

Źródło: Centrala NFZ

Wszystkie aktualności