Drukuj

Dla pacjenta

Środa z profilaktyką. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

17.01.2020

Aktualizacja 22.01.2020

Przy stanowisku informacyjnym można było porozmawiać z doświadczonymi położnymi: p. Kamilą Pietrzak ze Szpitala Klinicznego nr 2 na Pomorzanach oraz p. Izabelą Karwan ze Szpitala „Zdroje”. Obie panie zauważyły, że informacjami o badaniach dla kobiet interesują sie także męzczyźni. Brawo dla panów!

Tylko 22,5% kobiet mieszkających w województwie zachodniopomorskim wykonuje badanie cytologiczne w ramach finansowanego przez NFZ przesiewowego programu w kierunku raka szyjki macicy. Może to oznaczać, że tylko 1 kobieta na 4-5 w wieku 25-59 lat w ogóle chodzi do ginekologa.

22 stycznia, w ramach Środy z profilaktyką, zapraszamy w godz. 10-14 do siedziby Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ przy ul. Arkońskiej 45 w Szczecinie. Tego dnia, korzystając z okazji, jaką jest przypadający w dniach 20-24 stycznia Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, przypomnimy, jak ważne w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych jest badanie cytologiczne!

Przy stanowisku informacyjnym można będzie także porozmawiać z doświadczonymi położnymi: p. Izabelą Karwan ze Szpitala „Zdroje” oraz p. Kamilą Pietrzak ze Szpitala Klinicznego nr 2 na Pomorzanach na tematy związane ze zdrowiem kobiety

  • o ważnych dla  kobiet badaniach profilaktycznych
  • na czym polega badanie cytologiczne
  • o roli i znaczeniu położnej w sprawowaniu opieki nad kobietą w każdym okresie jej życia  

Pacjentkom zapewnimy możliwość nieskrępowanej indywidualnej rozmowy. Zapraszamy w środę, 22 stycznia, w godz. 10-14 do siedziby ZOW NFZ przy ul. Arkońskiej 45.

Zobacz więcej

Tego dnia zachęcamy także do skorzystania z badań przy stanowisku profilaktycznym. Wraz z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną proponujemy

  • pomiar ciśnienia
  • pomiar składu masy ciała - BMI
  • porady w zakresie profilaktyki

Dziękujemy Szczecińskiej Izbie Pielęgniarek i Położnych, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epdemiologicznej oraz Szpitalom: „Zdroje” i SPSK2 na Pomorzanach za pomoc w organizacji Środy z Profilaktyką!

 

 

Dlaczego cytologia jest ważna?

Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny i w pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów. Jego rozpoznanie jest możliwe tylko dzięki cytologii, która pozwala na wykrycie raka szyjki macicy na wczesnym etapie choroby. Lekarz podczas wizyty sprawdza w systemie informatycznym, czy i kiedy badanie było wykonane. Samo badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa bardzo krótko: polega na pobraniu specjalną szczoteczką komórek z szyjki macicy. 

Kto może skorzystać z programu, gdzie wykonać badanie

Program jest przeznaczony dla kobiet w wieku 25-59 lat (zgodnie z rocznikiem), które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego. Badanie można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania.

Kiedy pierwsza cytologia?

Nie ma konkretnego wieku, kiedy kobieta powinna zbadać się pierwszy raz. Cytologię powinny robić wszystkie kobiety, które rozpoczęły życie seksualne. Rak szyjki macicy może objawić się w każdym wieku. I choć statystyki mówią, że średni wiek kobiet, u których stwierdza się zmiany przednowotworowe to 32-34 lata, warto wiedzieć, że z roku na rok na raka szyjki macicy zapadają coraz młodsze kobiety. Kobiety, które nie mogą skorzystać z programu profilaktycznego, mogą wykonać cytologię w ramach porady specjalistycznej, w gabinecie ginekologiczno-położniczym. 

Główne czynniki ryzyka raka szyjki macicy

  • zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
  • wiek (zachorowalność zwiększa się wraz z wiekiem, najwięcej zachorowań przypada pomiędzy 45 a 55 r. ż.)
  • wczesne rozpoczęcie życia seksualnego
  • duża liczba partnerów seksualnych
  • duża liczba porodów
  • niski status społeczny i ekonomiczny
  • palenie papierosów
  • stwierdzona wcześniej zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym
  • partnerzy seksualnie niemonogamiczni, z infekcją HPV (ryzyko zachorowania wzrasta 20-krotnie).

Realizacja programu w województwie zachodniopomorskim

W programie profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy najwięcej przebadanych kobiet jest w powiatach: białogardzkim (29,8%), pyrzyckim (27,56%) i łobeskim (27,37%).
Najgorsze wyniki mają powiaty: kamieński (14,51%), stargardzki (15,32%) i kołobrzeski (16,24%).

Wśród zachodniopomorskich gmin najwięcej badań wykonano w: Bielicach w powiecie pyrzyckim (39,78%), w Tychowie  w powiecie białogardzkim (36,87%)i Drawsku Pomorskim (33,94%).
Najsłabsze w tej statystyce gminy to: Kamień Pomorski (6,54%), Rewal w powiecie gryfickim (7,27%) oraz Dziwnów w powiecie kamieńskim (7,96%)  

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy to dobry powód, aby zgłosić się na bezpłatna cytologię w ramach programu profilaktycznego finansowanego przez NFZ. 

 

 

Biuro prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności