Dla pacjenta
Środa z profilaktyką. Walka z depresją
19 lutego w ramach Środy z Profilaktyką i przypadającego na 23 lutego Światowy Dzień Walki z Depresją, w Zachodniopomorskim Oddziale NFZ odbędzie się spotkanie z dr n. med. Ryszardem Kamińskim, specjalistą psychologii klinicznej, psychoterapeutą. Zapraszamy osoby zainteresowane tematyką depresji, także młodzież.
Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej OW NFZ przy ul. Arkońskiej 45, w godz., 11-12; ma charakter otwarty.
- TVP3 Szczecin. Kronika. Depresja - czwarta najpoważniejsza choroba na świecie otwórz >>>
- TVP3 Szczecin. Kronika Obraz dnia. Rozmowa z dr.n.med. Ireneuszem Kamińskim (ok. 18 minuty programu) otwórz >>>
- Zachodniopomorski Instytut Psychoterapii w Szczecinie otwórz >>>
- Wylecz depresję.pl otwórz >>>
- Rynek Zdrowia. Nastoletnia depresja otwórz >>>
Ta choroba może dotknąć każdego człowieka. Bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, powoli odbierając radość życia. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności. Bywa, że prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi, niezdolności do pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku może stać się przyczyną samobójstwa. Jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów osób w wieku 15-29 lat.
Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby.
Celem ustanowienia dnia było upowszechnianie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. Obecnie depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną. Zachorowalność roczna wynosi 6-12 proc. wśród osób dorosłych w tzw. sile wieku, a u osób w wieku podeszłym jest wyższa i sięga nawet ponad 15 proc. Szacuje się także, że około 30-50 proc. ludzi cierpiało chociaż raz w swoim życiu na zaburzenia depresyjne.
Obecnie depresja zajmuje czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Szacuje się, że w 2020 roku może zająć pierwsze miejsce na liście przyczyn zgonów.
Grupy wysokiego ryzyka zachorowania:
- osoby młode, dojrzewające
- kobiety w okresie okołoporodowym
- osoby w wieku podeszłym
- osoby, które przebyły w życiu epizod depresyjny
- osoby narażone na przewlekły stres życiowy
Objawy depresji
Pierwotne przyczyny depresji są w przeważającej mierze biologiczne, często uwarunkowane genetycznie, nie cywilizacyjnie, chociaż stres, ciągła presja czasu i przepracowanie mogą się do niej przyczynić. Wystąpienie depresji ma związek m.in. z zaburzeniami w wydzielaniu i przepływie neuroprzekaźników w mózgu. Zaburzenie to może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Wystąpienie objawów depresji ma związek z indywidualną podatnością i możliwościami psychicznymi danej osoby.
Obraz depresji bywa bardzo zróżnicowany. Zwykle u pacjenta występuje kilka objawów, choć nie wszystkie muszą wystąpić równocześnie. Aby świadczyły o chorobie, muszą utrzymać się co najmniej dwa tygodnie.
Jakie objawy i zachowania powinny budzić niepokój?
- Objawy emocjonalne – obniżony lub obojętny nastrój – smutek i towarzyszący mu często lęk, płacz, niemożność odczuwania przyjemności, utrata radości życia (od utraty zainteresowań, skończywszy na zaniedbywaniu potrzeb biologicznych); poczucie braku perspektyw na przyszłość, czasem dysforia (zniecierpliwienie, drażliwość).
- Objawy poznawcze – bardzo często występują zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, negatywny obraz siebie, obniżona samoocena, samooskarżenia, pesymizm i rezygnacja, w skrajnych wypadkach mogą pojawić się także urojenia depresyjne.
- Objawy motywacyjne – problemy z mobilizacją do wszelkiego działania, spowolnienie psychoruchowe (faktyczne zwolnienie ruchów i reakcji); trudności z podejmowaniem decyzji.
- Objawy somatyczne – zaburzenie rytmów dobowych (m.in. zaburzenia rytmu snu i czuwania), utrata apetytu (ale możliwy jest również wzmożony apetyt), osłabienie i zmęczenie, spadek aktywności, utrata zainteresowania seksem, czasem skargi na różne bóle i złe samopoczucie fizyczne.
- Myśli i próby samobójcze.
Przyczyny depresji mogą być genetyczne lub związane z chorobami i przyjmowanymi z ich powodu lekami. Pojawia się także depresja związana z uzależnieniem od leków uspokajających i nasennych, alkoholu i narkotyków. Depresja może być także skutkiem trudnych wydarzeń życiowych, straty i zmiany.
Profilaktyka depresji
Skuteczna profilaktyka depresji dotyczy kształtowania świadomości na temat specyfiki tej choroby oraz promocji zdrowia psychicznego. Tak zwana profilaktyka pozytywna dąży do tego, by zagrożone grupy stały się bardziej odporne, wzmacnia czynniki oraz procesy, które sprzyjają zdrowiu. Dlatego wśród rekomendowanych zachowań wymienia się te, które mieszczą się w formule:
- Prowadzenie zdrowego i higienicznego stylu życia.
Przemęczenie i zbyt krótki sen, to czynniki, które negatywnie wpływają na nastrój i powodują przygnębienie. Warto kontrolować ilość snu. Idealny sen powinien trwać 8 godzin dziennie – choć wiadomo, że dla każdego człowieka optymalna liczba godzin snu jest inna. - Aktywny tryb życia.
Pomaga zmniejszyć nasilenie depresji, ale także przyczynia się do jej zapobiegania. Ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na ciało i umysł, dzięki nim wytwarzają się endorfiny – hormony szczęścia. - Ograniczenie stresów.
Jest zbawienne. Podchodzenie do nich z większym dystansem i umiejętne ich interpretowanie sprzyja zachowaniu zdrowia psychicznego.
Podstawowe przykazania dla osoby, która chce pomagać choremu na depresję:
- Nie bądź zbyt szybki, nie przytłaczaj chorego rozpędem i rozmachem swego działania.
- Nie rób za pacjenta wszystkiego, pozostaw margines dla jego aktywności.
- Nie uszczęśliwiaj na siłę. Uzgadniaj z pacjentem zakres i kierunek pomocy.
- Bądź wytrwały.
- Unikaj łatwego pocieszania i komunałów. To bardzo zraża osoby chore i sprawia, że czują się jeszcze bardziej niezrozumiane i samotne. Równocześnie nastaw się na to, że wielokrotnie trzeba będzie zapewniać – „tak, wyzdrowiejesz; tak, to ci przejdzie” i nie tracić przy tym cierpliwości.
- Nie podważaj autorytetu lekarza. Ważne, aby pacjent mu wierzył.
- Nie obawiaj się informować lekarza, jeśli pacjent będzie wypowiadał myśli samobójcze, nawet gdyby sam chory prosił o zachowanie tajemnicy. W takiej sytuacji nie wolno zachowywać tajemnicy, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne.
Archiwum
- TVP3 Szczecin. Dietą w depresję. Konferencja szczecińskich naukowców otwórz >>>
- TVP3 Szczecin. Mit obalony. Cukier nie poprawia nastroju otwórz >>>
- TVP3 Szczecin. Całodobowa, bezpłatna infolinia dla młodzieży i ich opiekunów otwórz >>>
- TVP3 Szczecin. Wygrać z depresją. Konferencja "Psychoterapia miejscem spotkania" otwórz >>>
Źródło: Wylecz depresję.pl
Wszystkie aktualności