Drukuj

Dla pacjenta

Środa z Profilaktyką - ''Polisa ubezpieczeniowa cukrzycy typu 2''

23.06.2020

 Co pięć sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że ma cukrzycę. Co dziesięć sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. WHO uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku. Dzisiaj jej rozmiary są bliskie pandemii. W 2019 roku Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował szczegółowy raport o cukrzycy, na którą według danych Funduszu choruje już blisko 3 mln Polaków. Eksperci i NFZ nie mają wątpliwości – wojnę z tą chorobą wygra się profilaktyką i edukacją.

Liczba chorych na cukrzycę rośnie na świecie lawinowo. Żyje z nią 415 mln ludzi (8,8 proc. populacji), czyli co jedenasta dorosła osoba. Do 2040 roku liczba chorych urośnie aż do 642 mln. Tak wynika z szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej.

– Przybywa chorych na cukrzycę typu pierwszego, choć do końca nie wiemy dlaczego. Sprawdzają to naukowcy. Zdecydowana większość chorych ma cukrzycę typu drugiego, o którą prosimy się sami, w dużym stopniu przez niezdrowy tryb życia – ostrzega  Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

W Polsce tendencje są podobne. Narodowy Fundusz Zdrowia w nowym raporcie NFZ o zdrowiu. Cukrzyca podaje, że w 2018 roku na cukrzycę chorowało 2,86 mln dorosłych osób, czyli 9,1% ludności. Wśród nich największa grupa to osoby po 55 roku życia (84%). W latach 2013–2018 zachorowalność na cukrzycę wśród dorosłych Polaków wzrosła o 14%. Tylko w połowie za ten wzrost odpowiadają czynniki demograficzne.

 

Zobacz film >>>Dzień Walki z Cukrzycą. Jak poskromić cukrzycę? - kanał Akademii NFZ w serwisie YouTube

Zobacz film >>> Nie serwuj sobie choroby - kanał Akademi NFZ w serwisie YouTube

 

Dowiedź się więcej:

Cukrzyca z perspektywy pacjenta >>> otwórz pdf
Serce dla cukrzycy raport >>> otwórz pdf
Dobrze kontrolowana cukrzyca nie zwiększa ryzyka COVID – 19 >>> otwórz pdf

 

 

 

Wszystkie aktualności