Drukuj

Dla pacjenta

Jak bezpiecznie żyć w dobie koronawirusa? NFZ przygotował cykl 10 filmów zat. "Bezpieczni w czasie epidemii"

25.09.2020

Program dotyczy właściwych zachowań w różnych obszarach codziennego życia w dobie pandemii. Zaproszeni do projektu eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania,  m.in. jak bezpiecznie się leczyć, gdzie szukać pomocy w razie nagłego zachorowania, jak podróżować, dbać o zdrowie i kondycję. 

Każdy z filmów dotyczy innej sfery życia, na którą wpłynęła epidemia COVID-19. W odnalezieniu się w tej niełatwej rzeczywistości pomogą eksperci: m.in.: Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta; prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marcin Czech, dr Paweł Grzesiowski, a także znani dziennikarze i przedstawiciele organizacji non-profit: Ewa Błaszczyk czy Tomasz Rożek. Stałym elementem każdego filmu jest także głos pacjentów. Przedsięwzięciu patronują Ministerstwo Zdrowia oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Wszystkie filmy można obejrzeć na kanale YouTube – Akademia NFZ. 

Odcinki   

 1. Wiedza oparta na faktach >>>  
  W tym odcinku zaproszeni do współpracy eksperci rozprawiają się z fake newsami – fałszywymi informacjami na temat COVID-19. Pokazują również, gdzie szukać informacji wiarygodnych, opartych na dowodach naukowych.
 2. Higiena i bezpieczeństwo >>> 
  Odcinek poświęcony sposobom ograniczenia transmisji koronawirusa oraz znaczeniu higieny w nowej rzeczywistości
 3. Jak korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)? >>>
  W tym odcinku - o teleporadach w podstawowej opiece zdrowotnej, o przygotowaniu sie do rozmowy z lekarzem, aby dobrze wykorzystać czas zdalnej porady, o e-receptach, e-zleceniach na wyroby medyczne, e-skierowaniach, e-zwolnieniach lekarskich, o Internetowym Koncie Pacjenta, a także o osobistych wizytach w gabinecie lekarskim.
 4. Jak korzystać z opieki ambulatoryjnej (AOS)? >>>
  O zasadach korzystania ze świadczeń w poradniach specjalistycznych, o polipragmazji – zażywaniu wielu leków, o zmianach, jakie zaszły w funkcjonowaniu AOS w czasie epidemii wypowiadają się: Dr Piotr Dąbrowiecki - Wojskowy Instytut Medyczny, prof. dr. hab. n. med. Zbigniew Gaciong - Warszawski Uniwersytet Medyczny, dr Michał Sutkowski – Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, dr n. ekon. Adam Niedzielski – były prezes NFZ, obecnie Minister Zdrowia, a także pacjenci.
  Jak korzystać z opieki szpitalnej?
 5. Jak korzystać z opieki szpitalnej >>> Czy w szpitalach jest bezpiecznie. Odcinek poświęcony procedurom bezpieczeństwa wdrażanym w szpitalach, testowaniu pacjentów, którzy mają podjąć leczenie w oddziałach zachowawczych lub zabiegowych, szczególnej ochronie pacjentów onkologicznych.
 6. W zdrowym ciele zdrowy duch!>>>   Prof. Marcin Wojnar, psycholog Dorota Minta, dr Anna Plucik-Mrożek mówią o tym, jak ważne jest zachowanie zdrowych nawyków.
 7. Żywienie ma znaczenie! >>>  Na pytania odpowiadają eksperci: prof. Leszek Czupryniak, dr Leszek Borkowski i Grzegorz Łapanowski.
 8. Podróże bez ryzyka >>> Na pytania odpowiadają eksperci: dr n. med. Paweł Grzesiowski, prof. Małgorzata Wisłocka oraz Jarosław Kret 
 9. Praca w nowej rzeczywistości >>>  W tym odcink wypowiada się mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska (prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej)
 10. Nasza odpowiedzialność >>>

Filmy edukacyjne są kolejnym elementem edukacyjnych i prospołecznych działań Narodowego Funduszu Zdrowia w dobie COVID-19.
Pierwszym z nich było wykorzystanie Telefonicznej Informacji Pacjenta  -  całodobowej, bezpłatnej infolinii NFZ: 800 190 590,  jako  jednego z głównych i wiarygodnych źródeł informacji o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem.
Zobacz więcej: TIP - tu uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem >>>

Fundusz prowadzi też równolegle kampanię społeczną #MaskujSię, przypominającą o konieczności zachowywania dystansu i stosowania maseczek zakrywających usta i nos. W kampanię zaangażowali się artyści, dziennikarze oraz sportowcy. Autorem hasła #MaskujSię jest znany rysownik Henryk Sawka.
Zobacz więcej: Dbaj o bezpieczeństwo własne i otoczenia. Zasłaniaj usta i nos #MaskujSię >>> 

Biuro prasowe ZOW NFZ

 

 

Wszystkie aktualności