Dla pacjenta
8 tygodni do zdrowia - cykl filmów treningowych NFZ
Aktualizacja informacji z 06.10.2020
To nie jest program dla pięknych, żeby byli jeszcze piękniejsi, i zdrowych, żeby byli jeszcze zdrowsi. Jest to oferta programu treningowego bezpiecznego dla osób w każdym wieku i o każdej sprawności fizycznej. Odpowiadają za to trenerzy, fizjoterapeuta, lekarz, a ponadto program ma rekomendacje Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Każdy kto przyłączy się do programu, może dzięki niemu realizować własne cele dotyczące sprawności fizycznej i kondycji, w zależności od swojego stanu zdrowia i możliwości. Każdy sam może ocenić, na którym poziomie treningu pozostaje.
Emisja kolejnych odcinków odbywa sie na portalu Akademia NFZ. Odcinki są wyświetlane na You Tube.
Początek emisji cyklu - wtorek, 29 września 2020.
- Adaptacja, czyli zaczynamy >>>
- Budujemy wydolność >>>
- Ćwiczymy z obciążeniem >>>
- Tabata i nasze pierwsze interwały >>>
- Wzmacniamy naszą siłę mięśni >>>
- Poznajemy interwały profesora Gibali >>>
- Czas na interwałowy HIIT. Etap 1 >>>
- Gotowi na interwałowy HIIT. Etap 2 >>>
Zapowiedź programu można już obejrzeć w serwisie You Tube >>>.
Filmy z treningami, tabele, program i informacje są dostępne na www.akademia.nfz.gov.pl
8 TYGODNI DO ZDROWIA
- to kompletny program profilaktyczno-treningowy. Chcemy rozruszać Polaków. Zachęcić do regularnej aktywności fizycznej, która jest najlepszą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie. Pokażemy jak ćwiczyć bezpiecznie, tak by efekty byłby satysfakcjonujące.
Razem z trenerami, lekarzem, fizjoterapeutą i psychologiem będziemy towarzyszyć chętnym w dwumiesięcznej ścieżce treningowej do lepszego zdrowia. Udział może wziąć każdy, niezależnie od dotychczasowego zaangażowania sportowego czy sprawności.
A konkretnie?
- to 8 programów treningowych długości 35 minut każdy, o wzrastającej stopniowo intensywności. Dodatkowo uczestnicy projektu otrzymają zalecenia aktywności fizycznej o wzrastającym wymiarze czasowym od 100 do 170 minut tygodniowo.
Co zrobić, żeby zacząć?
- odpowiedz na 7 prostych pytań z kwestionariusza PARQ. Jeżeli na którekolwiek pytanie odpowiesz twierdząco – skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, aby określił ryzyko podjęcia aktywności fizycznej. Nie martw się, przeciwwskazań do ruchu jest niezwykle mało,
- przygotuj wygodne buty i strój, hantle (obciążenie dostosowane do obecnych Twoich możliwości), matę do ćwiczeń, wodę oraz ręcznik.
Przed, w trakcie i po
- sprawdź aktualną kondycję fizyczną korzystając z 1 z 2 wersji testu Coopera – biegowej lub marszowej. W ten łatwy sposób samodzielnie określisz poziom wydolności fizycznej na początku projektu i w trakcie oraz sprawdzisz po zakończeniu projektu.
- sprawdź ile ważysz oraz zmierz obwód pasa w cm i zapisz wyniki, aby móc monitorować postępy. Zapisz wyniki w swoim grafiku postępu.
Start! Weź z nami aktywny udział w programie! Tak normalnie, dla siebie, dla zdrowia i dobrej zabawy.
- 8 tygodni do zdrowia - plakat, pobierz w pdf
- PAR-Q - Physical Activity Readiness Questionnaire - PAR-Q (revised 2002)
Kwestionariusz Gotowości do Aktywności Fizycznej, dla osób w wieku 15-69 lat - pobierz pdf
Partnerami programu są Ministerstwo Zdrowia i Warszawski Uniwersytet Medyczny
Źródło: Akademia NFZ