Drukuj

Dla pacjenta

8 tygodni do zdrowia - cykl filmów treningowych NFZ

30.12.2020

Aktualizacja informacji z  06.10.2020

To nie jest program dla pięknych, żeby byli jeszcze piękniejsi, i zdrowych,  żeby byli jeszcze zdrowsi. Jest to oferta programu treningowego bezpiecznego dla osób w każdym wieku i o każdej sprawności fizycznej. Odpowiadają za to trenerzy, fizjoterapeuta, lekarz, a ponadto program ma rekomendacje Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Każdy kto przyłączy się do programu, może dzięki niemu realizować własne cele dotyczące sprawności fizycznej i kondycji, w zależności od swojego stanu zdrowia i możliwości. Każdy sam może ocenić, na którym poziomie treningu pozostaje.

Emisja kolejnych odcinków odbywa sie na portalu Akademia NFZ. Odcinki są wyświetlane na You Tube.
Początek emisji cyklu - wtorek, 29 września  2020.

 1. Adaptacja, czyli zaczynamy >>>
 2. Budujemy wydolność >>>
 3. Ćwiczymy z obciążeniem >>>
 4. Tabata i nasze pierwsze interwały >>>
 5. Wzmacniamy naszą siłę mięśni >>>
 6. Poznajemy interwały profesora Gibali >>>
 7. Czas na interwałowy HIIT. Etap 1 >>>
 8. Gotowi na interwałowy HIIT. Etap 2 >>>

Zapowiedź programu można już obejrzeć w serwisie You Tube >>>.
Filmy z treningami, tabele, program i informacje są dostępne na www.akademia.nfz.gov.pl 

8 TYGODNI DO ZDROWIA

 • to kompletny program profilaktyczno-treningowy. Chcemy rozruszać Polaków. Zachęcić do regularnej aktywności fizycznej, która jest najlepszą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie. Pokażemy jak ćwiczyć bezpiecznie, tak by efekty byłby satysfakcjonujące.
  Razem z trenerami, lekarzem, fizjoterapeutą i psychologiem będziemy towarzyszyć chętnym w dwumiesięcznej ścieżce treningowej do lepszego zdrowia. Udział może wziąć każdy, niezależnie od dotychczasowego zaangażowania sportowego czy sprawności.

A konkretnie?

 • to 8 programów treningowych długości 35 minut każdy, o wzrastającej stopniowo intensywności. Dodatkowo uczestnicy projektu otrzymają zalecenia aktywności fizycznej o wzrastającym wymiarze czasowym od 100 do 170 minut tygodniowo.

Co zrobić, żeby zacząć?

 • odpowiedz na 7 prostych pytań z kwestionariusza PARQ. Jeżeli na którekolwiek pytanie odpowiesz twierdząco – skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, aby określił ryzyko podjęcia aktywności fizycznej. Nie martw się, przeciwwskazań do ruchu jest niezwykle mało,
 • przygotuj wygodne buty i strój, hantle (obciążenie dostosowane do obecnych Twoich możliwości), matę do ćwiczeń, wodę oraz ręcznik.

Przed, w trakcie i po

 • sprawdź aktualną kondycję fizyczną korzystając z 1 z 2 wersji testu Coopera – biegowej lub marszowej. W ten łatwy sposób samodzielnie określisz poziom wydolności fizycznej na początku projektu i w trakcie oraz sprawdzisz po zakończeniu projektu.
 • sprawdź ile ważysz oraz zmierz obwód pasa w cm i zapisz wyniki, aby móc monitorować postępy. Zapisz wyniki w swoim grafiku postępu.

Start! Weź z nami aktywny udział w programie! Tak normalnie, dla siebie, dla zdrowia i dobrej zabawy.

 • 8 tygodni do zdrowia - plakat, pobierz w pdf
 • PAR-Q - Physical Activity Readiness Questionnaire - PAR-Q (revised 2002)
  Kwestionariusz Gotowości do Aktywności Fizycznej, dla osób w wieku 15-69 lat - pobierz pdf
   

Partnerami programu są Ministerstwo Zdrowia i Warszawski Uniwersytet Medyczny

Źródło: Akademia NFZ

Wszystkie aktualności