Narodowy Fundusz Zdrowia - Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki w Szczecinie obrazek

Pilne 800 137 200 - ten numer warto zapamiętać. Twoja pomoc medyczna, gdy przychodnia POZ jest zamknięta Zobacz, jak zarejestrować się na szczepienie! Rejestracja poszczególnych grup wiekowych Czekasz na szczepienie w punkcie szczepień? Pamiętaj o dystansie i maseczkach Zgłoś się na szczepienie przez formularz – zostaniesz sprawniej obsłużony Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Dla pacjenta

Aktualna sytuacja epidemiczna. Komunikat wojewody zachodniopomorskiego

06.10.2020

Podczas Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc przedstawił informacje dotyczące działań podjętych na Pomorzu Zachodnim w czasie drugiej fali pandemii koronawirusa COVID-19.

- Strategię walki z pandemią koronawirusem ogłoszona przez Ministra Zdrowia przewiduje zmiany kierunkowe, przy jednoczesnym uwzględnieniu długofalowych konsekwencji wprowadzania obostrzeń – wyjaśniał wojewoda Tomasz Hinc.
 - Strategia jest odpowiedzią na zmianę charakteru epidemii. W okresie jesienno-zimowym będziemy mieli do czynienia z nałożeniem się wielu innych czynników wpływających na stan zdrowia ludności, w tym nałożenia się na siebie COVID-19 i sezonowego wzrostu zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.

Wojewoda przedstawił zasady działania 3 poziomów zabezpieczenia szpitalnego na terenie województwa:

 • 26 szpitali zostało przypisanych do I poziomu (szpitale zobowiązane są do wydzielania łóżek dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19) – łączna liczba łóżek: 58;
 • 2 szpitale (Wojewódzki w Szczecinie i w Koszalinie) zostały przypisane do II poziomu (szpitale mają wydzielone łóżka do leczenia pacjentów z potwierdzonym COVID-19) – łączna liczba łóżek: 155;
 • 2 szpitale zostały wyznaczone do udzielania dodatkowych świadczeń zdrowotnych:
  • Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie: chirurgia ogólna, neurologia, kardiologia, stacja dializ;
  • Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ZDROJE” w Szczecinie: ginekologia i położnictwo.

W najbliższym czasie (po podpisaniu umów przez Ministerstwo Zdrowia) dodatkowy sprzęt trafi do zachodniopomorskim placówek opieki zdrowotnej:

 • urządzenie do kompresji klatki piersiowej, 14 sztuk - otrzyma 5 szpitali oraz 9 zespołów ratownictwa medycznego;
 • respirator Astral, 5 sztuk – otrzyma 5 szpitali;
 • kardiomonitor, 22 sztuki – otrzymają 22 szpitale;
 • pulsoksymetr MASIMO RAD-5, 21 sztuk – otrzyma 16 szpitali;
 • pulsoksymetr C101A2 dla POZ, 414 sztuk – otrzyma 287 podmiotów udzielających świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

- Jesteśmy dobrze zaopatrzeni w sprzęt i mamy przećwiczone procedury – mówił wojewoda Tomasz Hinc – Jeśli nastąpi wzrost zachorowań, będziemy zwiększać liczbę miejsc dla pacjentów koronawirusowych w szpitalach, miejsc kwarantannowych oraz miejsc w izolatoriach.

Więcej informacji >>>

                                                                                            Źródło: Centrum Prasowe 
Wojewody Zachodniopomorskiego >>>

Wszystkie aktualności