Drukuj

Dla pacjenta

Aktualna sytuacja epidemiczna. Komunikat wojewody zachodniopomorskiego

06.10.2020

Podczas Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc przedstawił informacje dotyczące działań podjętych na Pomorzu Zachodnim w czasie drugiej fali pandemii koronawirusa COVID-19.

- Strategię walki z pandemią koronawirusem ogłoszona przez Ministra Zdrowia przewiduje zmiany kierunkowe, przy jednoczesnym uwzględnieniu długofalowych konsekwencji wprowadzania obostrzeń – wyjaśniał wojewoda Tomasz Hinc.
 - Strategia jest odpowiedzią na zmianę charakteru epidemii. W okresie jesienno-zimowym będziemy mieli do czynienia z nałożeniem się wielu innych czynników wpływających na stan zdrowia ludności, w tym nałożenia się na siebie COVID-19 i sezonowego wzrostu zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.

Wojewoda przedstawił zasady działania 3 poziomów zabezpieczenia szpitalnego na terenie województwa:

 • 26 szpitali zostało przypisanych do I poziomu (szpitale zobowiązane są do wydzielania łóżek dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19) – łączna liczba łóżek: 58;
 • 2 szpitale (Wojewódzki w Szczecinie i w Koszalinie) zostały przypisane do II poziomu (szpitale mają wydzielone łóżka do leczenia pacjentów z potwierdzonym COVID-19) – łączna liczba łóżek: 155;
 • 2 szpitale zostały wyznaczone do udzielania dodatkowych świadczeń zdrowotnych:
  • Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie: chirurgia ogólna, neurologia, kardiologia, stacja dializ;
  • Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ZDROJE” w Szczecinie: ginekologia i położnictwo.

W najbliższym czasie (po podpisaniu umów przez Ministerstwo Zdrowia) dodatkowy sprzęt trafi do zachodniopomorskim placówek opieki zdrowotnej:

 • urządzenie do kompresji klatki piersiowej, 14 sztuk - otrzyma 5 szpitali oraz 9 zespołów ratownictwa medycznego;
 • respirator Astral, 5 sztuk – otrzyma 5 szpitali;
 • kardiomonitor, 22 sztuki – otrzymają 22 szpitale;
 • pulsoksymetr MASIMO RAD-5, 21 sztuk – otrzyma 16 szpitali;
 • pulsoksymetr C101A2 dla POZ, 414 sztuk – otrzyma 287 podmiotów udzielających świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

- Jesteśmy dobrze zaopatrzeni w sprzęt i mamy przećwiczone procedury – mówił wojewoda Tomasz Hinc – Jeśli nastąpi wzrost zachorowań, będziemy zwiększać liczbę miejsc dla pacjentów koronawirusowych w szpitalach, miejsc kwarantannowych oraz miejsc w izolatoriach.

Więcej informacji >>>

                                                                                            Źródło: Centrum Prasowe 
Wojewody Zachodniopomorskiego >>>

Wszystkie aktualności