Ta choroba może dotknąć każdego człowieka. Bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, powoli odbierając radość życia. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności. Bywa, że prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi, niezdolności do pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku może stać się przyczyną samobójstwa. Jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów osób w wieku 15-29 lat.
Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby.
To już druga Środa z profilaktyką poświęcona depresji. Pobierz ulotkę w pdf >>>
Poprzednio mówiliśmy o niej z okazji Światowego Dnia Walki z Depresją >>>
Objawy i zachowania u osoby cierpiącej na depresję:
Ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na ciało i umysł ponieważ:
Jak zachęcić do aktywności fizycznej osobę z depresją
Ryzyko wystąpienia depresji można istotnie zmniejszyć, a gdy depresja już wystąpi, minimalizować jej objawy – poprzez regularną aktywność fizyczną, podejmowaną co najmniej 3 razy w tygodniu.
Aktywność fizyczna osób z depresją stanowi złożone i skomplikowane zagadnienie. Często istnieją bowiem duże trudności z nakłonieniem i motywacją osoby cierpiącej na depresję do jakiejkolwiek aktywności ruchowej.
Zaleca się zacząć od minimalnych dawek wspólnej aktywności z osobą chorą. Na początku wystarczy 5 minutowy spacer, aby w miarę poprawy stanu zdrowia powoli stawiać sobie ambitniejsze cele.
Jaka aktywność fizyczna zalecana jest w leczeniu i profilaktyce depresji?
Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania a także leczenia depresji i zaburzeń nastroju jest chodzenie. Spacery i szybki marsz to rodzaj wysiłku, który jest najbardziej uniwersalny, niewymagający szczególnych umiejętności ani nakładów finansowych a przynoszący przy tym wymierne efekty.
Należy jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest systematyczność!
WHO (World Health Organization) rekomenduje dla osób chorujących na depresję aktywność fizyczną trwającą ok. 45 minut 3 razy w tygodniu.
![]() | ![]() |