Drukuj

Dla pacjenta

Środa z profilaktyką. Profilaktyka cukrzycy.

03.11.2020

 

Pandemia koronawirusa przybiera na sile, nie jest jednak jedyną chorobą, która masowo dotyka ludzi na całym świecie. Pierwszą niezakaźną chorobą uznaną przez ONZ za epidemię XXI wieku jest CUKRZYCA. Światowa Organizacja Zdrowia WHO ocenia, że w 2030 roku cukrzyca będzie na 7 miejscu głównych przyczyn zgonów. Rocznie z powodu powikłań cukrzycy umiera około 4 milionów ludzi.

Nie lekceważ cukrzycy!

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób niezakaźnych. Jest to choroba przewlekła, do której dochodzi w sytuacji, gdy trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub gdy organizm nie może efektywnie wykorzystać wydzielonej insuliny.

  • Cukrzyca może prowadzić do przewlekłych powikłań tj.:
  • Kardiomiopatia cukrzycowa — uszkodzenie naczyń prowadzące do zaburzeń funkcji rozkurczowej i ostatecznie do niewydolności serca.
  • Nefropatia cukrzycowa — uszkodzenie nerek, które może prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek, a ostatecznie do konieczności przeprowadzania dializ.
  • Neuropatia cukrzycowa — nieprawidłowe i upośledzone czucie, które w połączeniu z uszkodzonymi naczyniami krwionośnymi może prowadzić do tzw. stopy cukrzycowej, a w niektórych przypadkach do amputacji kończyn dolnych.
  • Retinopatia cukrzycowa — znaczna utrata wzroku lub ślepota.

Kto choruje na cukrzycę?

Choroba ta dotyka ludzi bez względu na wiek, płeć i rasę. W Europie na cukrzycę choruje prawie 60 milionów ludzi, co stanowi 8,9% populacji. Szacuje się, że ta liczba wzrośnie do 66 milionów w 2030 roku i 68 milionów w 2045 roku.

Zródło: Akademia NFZ

 

 

Wszystkie aktualności