Drukuj

Dla pacjenta

Środa z profilaktyką. Profilaktyka depresji poporodowej

23.02.2022

Depresja poporodowa jest fizyczną i psychiczną reakcją kobiety na narodziny dziecka. Jest to poważne zaburzenie psychiczne, które w negatywny sposób wpływa na życie i funkcjonowanie kobiety po porodzie.
Co trzecia kobieta w pierwszym tygodniu połogu, wykazuje wysoki wskaźnik depresji poporodowej.
W przypadku kobiet, które rodziły poprzez cesarskie cięcie, ryzyko wystąpienia depresji poporodowej może być nawet 6-krotnie wyższe w porównaniu z kobietami, które rodziły naturalnie.

Czym jest depresja poporodowa i jaka jest przyczyna jej powstania?
Jakie symptomy w zachowaniu powinny niepokoić?
Co robić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji poporodowej?
Gdzie szukać pomocy?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w ulotce.

O profilaktyce depresji poporodowej, o tym, kto jest szczególnie na nią narażony, kiedy i jak się objawia depresja po porodzie oraz jak postępować, aby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, opowiadają nasi eksperci >>> dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, Lekarz Kierujący Oddziałem Ginekologii, położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach; dr n. med. Tomasz Mędrala, Konsultant województwa śląskiego w dziedzinie psychiatrii oraz mgr Anna Wojtyla, położna, doradca laktacyjny.

Możesz również wykonać samodzielnie badanie przesiewowe służące wstępnemu wykrywaniu ryzyka obecności depresji poporodowej wg Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej.

Źródło: Biuro Profilaktyki Zdrowotnej, NFZ

Środa z profilaktyką w Radiu Szczecin, w cotygodniowej audycji zat. Projekt zdrowie

Wszystkie aktualności