Drukuj

Dla pacjenta

Środa z profilaktyką. Cukrzyca typu 2. Zapobieganie powikłaniom

06.04.2022

Cukrzyca jest chorobą, na którą w Polsce choruje ok. 3 mln osób. Przewiduje się, że do 2030 roku, co dziesiąty Polak będzie chorował na cukrzycę.

Istotnym elementem w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2 jest zbilansowana dieta uwzględniająca równomierny rozkład węglowodanów na posiłki w ciągu dnia oraz aktywność fizyczna.

Zapobieganie rozwojowi powikłań cukrzycowych obejmuje wiele działań mających na celu ograniczenie szkodliwego wpływu choroby na organizm człowieka.

  • Jakie są symptomy cukrzycy?
  • Jak prawidłowo mierzyć poziom cukru?
  • Jakie mogą być powikłania cukrzycy i czy jak można im zapobiec?
  • Co zrobić, by jak najdłużej, mimo choroby być w pełnym zdrowiu?

Odpowiedzi na te pytania dostępne są w ulotce oraz w materiale filmowym przygotowanym z udziałem ekspertów: dr n. med. Małgorzatą Józefowską z Wojewódzkiego Ośrodka Diabetologii i Chorób Metabolicznych w Łodzi, oraz Agnieszką Słoczyńską-Tworus z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Bezpłatne plany żywieniowe w tym DASH Cukrzyca, z przepisami na zdrowe dania, 5 posiłków dziennie, na 28 dni, dostępne są na portalu diety.nfz.gov.pl.

Osoby, które chcą zacząć ćwiczyć regularnie lub utrzymać dotychczasową kondycję, mogą skorzystać ze sprawdzonych, bezpiecznych treningów: „8 tygodni do zdrowia” oraz “Atlasu ćwiczeń”  – dostępne są na stronie Akademii NFZ.

Informacje o profilaktyce chorób i promocji zdrowia, a także o wydarzeniach związanych ze zdrowiem i zdrowym stylem życia publikujemy codziennie na FB Akademia NFZ.

Źródło: Biuro Profilaktyki Zdrowotnej, NFZ

Środa z profilaktyką w Radiu Szczecin, w cotygodniowej audycji zat. Projekt zdrowie

Wszystkie aktualności