Drukuj

Dla pacjenta

Szkolne lekcje o prawach pacjenta – dziecka. Projekt edukacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia

22.02.2017

Uwaga! W dniu 30 czerwca 2017 roku zakończyła sie I edycji akcji.

Akademia NFZ serdecznie zaprasza do udziału w przygotowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia akcji edukacyjnej „Prawa Pacjenta Dziecka w szkole”. Celem akcji jest zapoznanie uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z prawami pacjenta oraz pogłębienie ich wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej i zachowań prozdrowotnych.

Głównym założeniem akcji jest przeprowadzenie lekcji w oparciu o przygotowane scenariusze o tematyce zdrowotnej. Scenariusze lekcji powstały na kanwie dwóch publikacji: „Mały pacjent – poradnik dla rodziców i personelu medycznego”, oraz „Kolorowa Książeczka Zdrowia” wydanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach projektu „Akademia NFZ”.

Scenariusze lekcji napisały ekspertki z ponad 20–letnim doświadczeniem zawodowym zdobytym m.in. w integracyjnej szkole podstawowej. Treść scenariuszy zgodna jest z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkól podstawowych, ze szczególnym uwzględnieniem wymaganych umiejętności i treści wchodzących w skał edukacji zdrowotnej, polonistycznej, społecznej, artystycznej i wychowania fizycznego oraz podstawą programową nauczania etyki. Dzięki temu scenariusze mogą być wykorzystane nie tylko w kształceniu zintegrowanym, ale również w trakcie lekcji etyki.

Akcja edukacyjna „Prawa Pacjenta Dziecka w szkole” została objęta Patronatem Honorowym Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji Narodowej  

Pakiet edukacyjny  zawiera  5 scenariuszy lekcji, załączniki z zadaniami, dwie pozycje wydawnicze: „Kolorową książeczkę zdrowia” oraz Poradnik dla rodziców i personelu „Mały Pacjent”,  a także plakat. Uczestnicy projektu otrzymują na zakończenie Certyfikat.

Aby przystąpić do akcji i pobrać scenariusze lekcji, należy zarejestrować się na portalu Akademii NFZ.

Zobacz więcej:

  • Publikacje NFZ na stronie internetowej Akademii NFZ – otwórz link
  • Dla rodziców i personelu - Poradnik Mały Pacjent – pobierz pdf
  • Dla dzieci - Kolorowa Książeczka Zdrowia – pobierz pdf
  • Dla młodzieży - komiks Ściąga dla młodzieży – pobierz pdf
  • Scenariusze i ćwiczenia - pobierz zip

Edukacyjny Projekt o prawach pacjenta-dziecka wspierają:

Źródło: Akademia NFZ

Wszystkie aktualności