Drukuj

Strefa kobiet

W województwie zachodniopomorskim rozpoczęła się realizacja projektu KOC - koordynowanego programu opieki zdrowotnej nad kobietą w ciąży, podczas porodu i w połogu

03.04.2017

Konferencja w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, z udziałem m.in. Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła oraz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Jacyny zainicjowała oficjalnie realizację w województwie zachodniopomorskim koordynowanego programu opieki zdrowotnej nad kobietą w ciąży, podczas porodu i w połogu.

Program, nazywany w skrócie KOC-em, ma też swoje dookreślenie: II lub III - z uwagi na drugi i trzeci poziom opieki perinatalnej, wymaganej dla ciąży z powikłaniami. Program zapewnia koordynację wszystkich świadczeń ważnych dla zdrowia kobiety i jej dziecka, udzielanie ich bez kolejki, a także opiekę psychologiczną na każdym etapie ciąży z powikłaniami.

Program realizowany jest w trzech szpitalach w województwie zachodniopomorskim:

  • w SP Szpitalu Klinicznym nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego
  • w SP Szpitalu Klinicznym nr 1 oraz
  • w SP Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej „Zdroje” w Szczecinie.

Szpitale te są kolejnymi placówkami, które włączyły się w realizację programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży (KOC II/III) w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za Życiem”.

Głównym celem wprowadzenia koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży jest zapewnienie zarówno mamom, jak i nowo narodzonym dzieciom kompleksowej opieki na każdym etapie ciąży, porodu oraz połogu, a także pełnej dostępności do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Ustawa "Za Życiem" umożliwiła wprowadzenie opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży powikłanej, zagrożonej, spodziewającej się dziecka, które w życiu płodowym zostało dotknięte nieuleczalną chorobą, a także nad dziećmi, które zostały dotknięte chorobą w okresie okołoporodowym.  

Zobacz więcej

  • Kobiety w ciąży oraz dzieci z upośledzeniem lub nieuleczalną chorobą, powstałymi w okresie prenatalnym lub podczas porodu, mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej – otwórz link do informacji
  • Wzór zaświadczenia lekarskiego wystawianego osobom uprawnionym zgodnie z ustawą "Za życiem" – otwórz link do informacji

W pracach nad nowymi rozwiązaniami uczestniczyło szerokie grono konsultantów z dziedziny położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii, rehabilitacji, psychologii i psychiatrii, pediatrii oraz pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.

Wprowadzenie opieki koordynowanej KOC II/III i DOK to kolejny z etapów poprawy opieki perinatalnej w Polsce, realizowany  przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Analiza danych za pierwsze miesiące sprawowania opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży i nowo narodzonym dzieckiem pokazała, że w 13 szpitalach w kraju, które realizują program, zanotowano krótszy o blisko dobę czas hospitalizacji poporodowej oraz krótszy czas pobytu noworodka w szpitalu (z 4,27 dni na 3,38 dni). W ośrodkach, które realizują KOC odnotowano również mniejszą liczbę cięć cesarskich niż wynosi średnia w całym kraju.

Biuro prasowe ZOW NFZ

Zobacz więcej:

Wszystkie aktualności