Drukuj

Strefa kobiet

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom

13.03.2018

Ministerstwo Zdrowia informuje, że od 20 marca do 29 czerwca można bezpłatnie zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom. Szczepienia adresowane są do dzieci urodzonych w latach 2013-2016, do ukończenia przez nie 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione. Warunkiem jest zakwalifikowanie dziecka do szczepienia do dnia 20 kwietnia 2018 r.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez Streptococcus pneumoniae!

Co należy wiedzieć

  • Szczepienie jest dobrowolne i bezpłatne!
  • Jeśli jesteś zainteresowany zaszczepieniem dziecka – zgłoś się w tej sprawie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej!
  • Szczepienia obejmują dzieci, które – po wcześniejszym umówieniu na wizytę szczepienną – zgłoszą się do lekarza do  20 kwietnia 2018 r.
  • Szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy.
  • Pełen, dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany od 20 marca 2018 r. do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

Aby zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom, należy sie skontaktować z przychodnią, do której została złożona deklaracja wyboru lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), by uzgodnić termin szczepienia. Informacji o szczepieniach udzielają również powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.
Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.

Zobacz więcej – otwórz link do informacji na stronie internetowej MZ

Wszystkie aktualności