Drukuj

Strefa kobiet

Pierwsze urodziny Banku Mleka Kobiecego w Szpitalu Klinicznym nr 2 na szczecińskich Pomorzanach

31.05.2019

Szczeciński Bank Mleka Kobiecego działa już od roku i gromadzi, z pożytkiem dla mam i maluszków, kobiece mleko. To pierwszy taki bank w północno-zachodniej Polsce i jeden z dziesięciu w kraju.

Do tej pory honorowymi dawczyniami mleka kobiecego zostało 15 kobiet, które łącznie oddały ponad 150 litrów swojego pokarmu i pomogły tym samym 153 wcześniakom i innym noworodkom.

Bank mleka kobiecego to szansa na karmienie naturalnym pokarmem dzieci (głównie wcześniaków), które z różnych przyczyn – losowych lub medycznych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy.

Mleko pozyskuje się od kobiet, które same są w okresie laktacji, karmią swoje dziecko i chcą się podzielić nadmiarem swojego pokarmu. Po przejściu odpowiednich badań i zakwalifikowaniu się jako dawczynie mleka, otrzymują specjalne laktatory i komplet informacji nt. ściągania i przechowywania pokarmu.

Gotowe mleko jest przechowywane w -20°C i po rozmrożeniu jest podawane wcześniakom, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione mlekiem swoich mam.

Choć firmy farmaceutyczne wciąż prowadzą badania i starają się ulepszać skład mleka sztucznego dla niemowląt, to jednak nadal daleko im do prawdziwego mleka kobiecego.

Mleko zdrowej i prawidłowo odżywiającej się mamy zawiera:

  • właściwie wszystkie potrzebne dziecku witaminy;
  • optymalny skład białek, które ułatwiają wchłanianie m.in. cynku i wapnia do organizmu, zawierają enzymy trawienne i te działające przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie;
  • zdrowe tłuszcze, które zapewniają dziecku 50% dziennego zapotrzebowania na kalorie, stanowią budulec mózgu i układu nerwowego, zawierają kwasy tłuszczowe o działaniu przeciwwirusowym i przeciwgrzybicznym;
  • węglowodany, które zawierają oligosacharydy, które odżywiają organizm dziecka, wpływają pozytywnie na wzrost flory bakteryjnej w układzie pokarmowym malucha, zapobiegają martwiczemu zapaleniu jelit u wcześniaków i… nie występują w żadnym mleku modyfikowanym;
  • zdrowe bakterie, które zasiedlają potem jelita dziecka, chroniąc je przez chorobami układu pokarmowego;
  • cholesterol, niezbędny dziecku w 1. roku życia do budowy rozwijającego się mózgu i chroniący go w życiu dorosłym przed zbyt wysokim poziomem tzw. złego cholesterolu;
  • czynniki przeciwinfekcyjne;
  • komórki macierzyste;
  • mikroelementy;
  • sole mineralne.

 Dla wcześniaka mleko matki jest po prostu lekiem, który niejednokrotnie ratuje mu życie.

Starania, by stworzyć taką placówkę w Szczecinie, Klinika Patologii Noworodka SPSK 2 rozpoczęła w 2016 roku.

Rektor PUM przekazał na ten cel pomieszczenia. W inicjatywę zaangażowali się Rotarianie z klubów w Polsce i Niemczech oraz Urząd Miasta Szczecina przekazując odpowiednio kwoty ok. 280 i 150 tysięcy złotych.

Środki na zakup sprzętu i uruchomienie banku mleka zbierane były także podczas organizowanego przez Rotary Szczecin Center Club koncertu charytatywnego w 2017 roku.

Źródło: SPSK 2

 

Wszystkie aktualności