Drukuj

Strefa kobiet

Pierwsze urodziny Banku Mleka Kobiecego w Szpitalu Klinicznym nr 2 na szczecińskich Pomorzanach

31.05.2019

Szczeciński Bank Mleka Kobiecego działa już od roku i gromadzi, z pożytkiem dla mam i maluszków, kobiece mleko. To pierwszy taki bank w północno-zachodniej Polsce i jeden z dziesięciu w kraju. Do tej pory honorowymi dawczyniami mleka kobiecego zostało 15 kobiet, które łącznie oddały ponad 150 litrów swojego pokarmu i pomogły tym samym 153 wcześniakom i innym noworodkom.

Bank mleka kobiecego to szansa na karmienie naturalnym pokarmem dzieci (głównie wcześniaków), które z różnych przyczyn – losowych lub medycznych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. Mleko pozyskuje się od kobiet, które same są w okresie laktacji, karmią swoje dziecko i chcą się podzielić nadmiarem swojego pokarmu. Po przejściu odpowiednich badań i zakwalifikowaniu się jako dawczynie mleka, otrzymują specjalne laktatory i komplet informacji nt. ściągania i przechowywania pokarmu. Gotowe mleko jest przechowywane w -20°C i po rozmrożeniu jest podawane wcześniakom, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione mlekiem swoich mam.

Choć firmy farmaceutyczne wciąż prowadzą badania i starają się ulepszać skład mleka sztucznego dla niemowląt, to jednak nadal daleko im do prawdziwego mleka kobiecego. Mleko zdrowej i prawidłowo odżywiającej się mamy dostarcza dziecku właściwie wszystkich witamin. Oprócz optymalnego składu białek (ułatwiają wchłanianie m.in. cynku i wapnia do organizmu, zawierają enzymy trawienne i te działające przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie), zdrowych tłuszczów (zapewniają dziecku 50% dziennego zapotrzebowania na kalorie, stanowią budulec mózgu i układu nerwowego, zawierają kwasy tłuszczowe o działaniu przeciwwirusowym i przeciwgrzybicznym) i węglowodanów (zawierają oligosacharydy, które odżywiają organizm dziecka, wpływają pozytywnie na wzrost flory bakteryjnej w układzie pokarmowym malucha, zapobiegają martwiczemu zapaleniu jelit u wcześniaków i… nie występują w żadnym mleku modyfikowanym)  zawiera także zdrowe bakterie, które zasiedlają potem jelita dziecka, chroniąc je przez chorobami układu pokarmowego. Oprócz tego m.in. cholesterol, niezbędny dziecku w 1. roku życia do budowy rozwijającego się mózgu i chroniący go w życiu dorosłym przed zbyt wysokim poziomem tzw. złego cholesterolu , czynniki przeciwinfekcyjne, komórki macierzyste, mikroelementy, sole mineralne. Dla wcześniaka mleko matki jest po prostu lekiem, który niejednokrotnie ratuje mu życie

Starania, by stworzyć taką placówkę w Szczecinie, Klinika Patologii Noworodka SPSK 2 rozpoczęła w 2016 roku. Rektor PUM przekazał na ten cel pomieszczenia. W inicjatywę zaangażowali się Rotarianie z klubów w Polsce i Niemczech oraz Urząd Miasta Szczecina przekazując odpowiednio kwoty ok. 280 i 150 tysięcy złotych. Środki na zakup sprzętu i uruchomienie banku mleka zbierane były także podczas organizowanego przez Rotary Szczecin Center Club koncertu charytatywnego w 2017 roku.

Źródło: SPSK 2

 

Wszystkie aktualności