Drukuj

Strefa kobiet

Bezpłatne pompy insulinowe dla kobiet w ciąży z cukrzycą typu I

08.07.2019

U kobiet z cukrzycą typu 1 w ciąży szybko zmienia się zapotrzebowanie na insulinę, co spowodowane jest dynamiką zmian hormonalnych charakterystycznych dla ciąży. Nieocenioną pomocą jest wtedy możliwość leczenia pompą insulinową.
Z możliwości wypożyczenia pompy insulinowej mogą skorzystać kobiety, bez ograniczenia wieku, z rozpoznaną cukrzycą typu 1,  będące w ciąży lub planujące posiadanie dziecka. Wypożyczalnia prowadzona jest w na terenie województwa w trzech ośrodkach:   

  • Szczecin, SP Wojewódzki Szpital Zespolony, Oddział Chorób Wewnętrznych i Diabetologii, Poradnia Diabetologiczna, ul. Arkońska 4, tel.: 91 813 93 77 
  • Police, SP Szpital Kliniczny nr 1 PUM, Klinika Diabetologii i Chorób Wewnętrznych, ul. Siedlecka 2, 72-010 Police, tel.: 91 425 38 59  
  • Szczecin, SPS ZOZ „Zdroje”, poradnia diabetologiczna, ul Mączna 4, tel.: 91 880 66 38

Wymagane jest skierowanie od diabetologa lub położnika, ew. karty informacyjne z hospitalizacji, wyniki badań – zwłaszcza poziom HbA1c, kreatyniny, moczu, wynik badania okulistycznego, glukometr lub dzienniczek samokontroli, rodzaj stosowanych insulin. Kobieta w ciąży powinna przynieść wynik badania położniczego. Należy się przygotować na wstępną, krótką hospitalizację, a następnie na naukę związaną z terapią pompową i życiem z pompą. Pompy insulinowej nie należy się obawiać; jest całkowicie bezpieczna. 

Wypożyczenie pompy insulinowej dla kobiet z cukrzycą typu 1 jest bezpłatne. Zestawy infuzyjne dla kobiet w ciąży wydawane są na zlecenie uprawnionego lekarza. Dla kobiet ciężarnych z cukrzycą typu 1 zestawy infuzyjne do pomp, także tych wypożyczonych, podlegają całkowitej refundacji NFZ.

Pozostałe poradnie diabetologiczne zakontraktowane przez ZOW NFZ, otwórz link

Biuro prasowe ZOW NFZ

 

 

Wszystkie aktualności